Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pozorují stoupající hladiny řek

Rychnovsko - Během včerejška přibyl na Rychnovsku počet míst, na kterých byl vyhlášen první povodňový stupeň. Záhy došlo i na druhý, který zahrozil na části toku řeky Dědiny.

1.3.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Foto: Deník

Ve včerejších ranních hodinách platil první povodňový stupeň pouze na Orlici. Během dne se k ní však připojila Dědina, která postupně vystoupala až na druhý stupeň. 

Postupný nárůst vodohospodáři očekávali, bylo však obtížné odhadnout, kde se situace zkomplikuje. „Dá se předpokládat, že prvních povodňových stupňů ještě přibude po celé ploše povodí, nelze vyloučit ani stupeň druhý, tedy pohotovost. Je však obtížné odhadnout, kde může nastat,“ popsal situaci z ranních hodin Jiří Petr, vedoucí vodohospodářského dispečinku Povodí Labe.

Odhad se vyplnil v případě řeky Dědiny. Ta ještě dopoledne vystřídala na prvním povodňovém stupni Kněžnou, která se naopak uklidnila. Dědina záhy dosáhla druhého stupně.

V Dobrušce si voda vyžádala nasazení záchranných složek. „Nejdříve voda v Javorové ulici zaplavila sklepy, které museli hasiči odčerpat. Později se zhoršila situace v Mělčanech, kde kry ucpávaly koryto toku, ale nakonec se podařilo hrozbu odvrátit,“ řekl Petr Tojnar, starosta Dobrušky. Po zbytek dne se již žádné další práce neprováděly, městská policie ale vše monitorovala.

Další obcí, kde výška hladiny rychle narůstala, byla Čermná nad Orlicí. Zdejší starosta monitoroval situaci pomocí propracovaného systému. „V terénu se pohybují pracovníci obce. Pokud narazí na nějaký problém, vyfotografují dotčené místo a informují mne. Já pak mohu urychleně rozhodovat,“ popsal starosta Josef Bezdíček.

Vše by se prý rozpohybovalo až při přechodu na druhý povodňový stupeň. „To bychom již povolali hasiče a spojil bych se se starosty výše po proudu kvůli zjištění včasných informací. Ty by pak byly předávány zase níž po proudu,“ dodal starosta. Možnost sledovat aktuální vývoj na internetu mají prý i občané obce.

Vzrůst hladiny nevzbudil ve většině dotčených obcích obavy, ale všichni z oslovených starostů situaci průběžně monitorují. Na řadě míst dodávají obyvatelům pocit bezpečí nedávno realizované protipovodňové úpravy. 

„Před velkou vodou nás nyní chrání protipovodňové hráze, které se v prostoru Štěpánovska napojují na ochranný val u Albrechtic,“ ujistil Jaroslav Matička, starosta Týniště nad Orlicí.

Tyto zábrany byly zkolaudovány v loňském roce. Situaci na řece prý přesto sledují místní hasiči, policie i pracovníci městského úřadu.

Protipovodňový val nyní chrání i Albrechtice nad Orlicí. „Mobilní zábrany by přišly ke slovu až při třetím stupni, to je ale stav, kdy se výška hladiny blíží čtyřem metrům,“ uvedl starosta Jaromír Kratěna.

Prvním povodňovým stupněm v dopoledních hodinách na čas zahrozila i řeka Kněžná. Podél velké části jejího toku je rozložena obec Synkov- Slemeno, ale i zde zůstali včera klidní. Řeka se držela ve svém korytě a mimo ní byly jen laguny po nedávných deštích.

„Zatím nemáme žádné problémy. Pokud by se řeka rozlila, pak by většinou zalila pouze pole. Přímo ohrožena by byla pouze jedna nemovitost,“ řekl Vítězslav Kapčuk, zdejší starosta.

Hladký průběh tání lze přičíst i práci vodohospodářů. „Přehradní nádrže jsme odpouštěli už od Vánoc. Například v Pastvinách je hladina dostatečně nízko, aby přehrada plnila svou funkci,“ dodal Jiří Petr z Povodí Labe.

Na vývoj situace má vliv řada faktorů jako jsou srážky nebo směr větru. Pokud fouká na zasněžené svahy, tání se podstatně zrychluje.

Kde v okrese jsou již ve střehu

Včera byly vyhlášeny první povodňové stupně na několika místech různých toků:

• Na řece Orlici: v Týništi nad Orlicí

• Na řece Tiché Orlici: v Čermné nad Orlicí

• Na řece Kněžné: v Rychnově nad Kněžnou, v průběhu dne byl první stupeň odvolán

Někde bylo dosaženo i druhého povodňového stupně:

• Na řece Dědině: v Mitrově Ten již leží na území hradeckého okresu, ale dotčený úsek zasahuje na Rychnovsko.

 

Autor: Michal Friček

1.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Michael Mayo, pozoruhodný zpěvák a skladatel z Kalifornie.

Michael Mayo, pozoruhodný zpěvák a skladatel z Kalifornie

Nové Město nad Metují - Lázně Bělohrad
8

Krajský přebor: Náchod uniká, přehrál i Vysokou

Jak vyzrát na zimní nemoci? Poradí přednáška

Dobruška - Přestože v minulých dnech vrcholilo babí léto a modrá obloha ani sluníčko nevěstily žádné zdravotní „katastrofy“, je dobré se řídit heslem, že štěstí přeje připraveným.

Zeman se stal zdelovským hrdinou

Zdelov - Magnetem desátého kola nejvyšší okresní fotbalové soutěže byl souboj nedávných účastníků I. B třídy, ve kterém Zdelov hostil Černíkovice.

Cestáři potěšili malšovické občany. Silnici otevřou o měsíc dřív

Hradec Králové - „Konečně tu bude zase klid,“ oddechla si Věra Broučková z malšovické ulice Gollova, když se dozvěděla, že oprava nedaleké ulice Úprkova skončí o měsíc dříve, než stanovoval původní harmonogram. Ten počítal s tím, že bude silnice uzavřena od začátku srpna do 27. listopadu.

Vítězná branka Týniště nakonec neplatila

Rychnovsko - Fotbalová I. A třída: Dobruška přivezla všechny body ze hřiště poslední Bílé Třemešné.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení