Nejvíc vzrušující je ale to, co se děje mezi tím: ohlušující rány, fantastická přehlídka světel.
A o čem, že je to vlastně řeč? O lovu. Ten ovšem není jen doménou myslivců nebo pytláků. Lovit lze třeba i bouřku.
Lovení a pozorování bouří, neboli stormchasingu a stormspottingu, se věnuje Jiří Novák z Rychnova nad Kněžnou. „Bouřka a jevy s ní spojené jsou tolik zajímavé možná proto, že jsou životu nebezpečné,“ popisuje Novák nadšení pro svůj koníček.
Pokud se vydává fotografovat blesky do terénu, jde jim naproti co nejblíž. „Nesnažím se dostat úplně do bouřky, tam už je to mnohem nebezpečnější, ale spíš na její okraj,“ říká Novák. Nebezpečí ovšem hrozí vždy. Blesk totiž může klidně uhodit i na místo vzdálené padesát kilometrů od bouřkového mraku.
Stát na okraji bouřky se vyplatí také proto, že je odtamtud vidět další jevy. Například tzv. shelf cloud. Jde o návějový oblak provázející nástup bouřky.
„Shelf cloud vzniká nasáváním teplého vzduchu od země. Sráží se v něm vlhkost, takže je vždy velmi nízko. Pokud stojíte na správném místě, můžete vidět, jak se na vás tenhle obrovský mrak doslova valí,“ vypráví s nadšením v hlase Novák. „Je to krásné a zároveň trochu strašidelné. Nevíte, jestli vám to něco udělá, nebo ne, ale s tímhle fascinujícím rizikem do toho prostě musíte jít,“ dodává.
Má už vytipovaných několik míst v okolí, odkud je dobrý rozhled a odkud jde dobře fotit blesky a bouřkové mraky. „Kolem dokola je krásně vidět například na křižovatce, které se přezdívá 'U Sloupu', mezi Lokotem a Třebešovem,“ vysvětluje mladík.
Častěji než v terénu, tedy jako stormchaser, Novák pořizoval snímky jako stormspotter, z domu. „Vylezu si do nejvyššího patra. Mám tam omezený výhled, na druhou stranu jsem před bouřkou dobře chráněný,“ říká Novák.
Zachytit blesk ovšem není jen tak. Ruční stisk spouště nemusí stačit, protože výboje mnohdy bývají vidět jen na krátký okamžik.
Novák proto používá tzv. lightning trigger, zařízení, které se připojuje k fotoaparátu. To dokáže reagovat na blesk. Ve chvíli, kdy se objeví, sepne trigger sám automaticky spoušť.
Moderní technika umožňuje zachycovat i jiné zajímavosti z oblasti počasí. Například tzv. timelapsing, neboli intervalové snímání, je způsob, kterým lze dokumentovat třeba pohyb mraků po obloze při nástupu fronty.
Rovněž timelapsingem se Novák ve volném čase zabývá. „Na fotoaparátu stačí nastavit, aby udělal každých pět vteřin jeden snímek. Takto se přístroj nechá pracovat dejme tomu dvě hodiny,“ popisuje nadšenec pro meteorologii. Jednotlivé obrázky se potom spojí do zrychleného videa.
BARBORA JANEČKOVÁ