Disciplinovanost, ale i nervy řidičů v Hradci Králové zkouší nově rozmístěné radary v ulicích města. Ale ani Rychnovsko v tomto ohledu nezůstává pozadu. Zatímco v samotném Rychnově nad Kněžnou na ně nenarazíte, v okolí v poslední době jejich počet utěšeně narůstá.

Už od června roku 2020 hlídá dodržování padesátky stacionární radar v Dobrušce - mimo centrum na příjezdové cestě od Opočna. Důvodem je to, že právě ji musí překonávat návštěvníci nedalekého sportoviště, a tak bylo třeba řidiče v těchto místech v jízdě umírnit. Zčásti se to podařilo. Ačkoli i za loňský rok dosáhl celkový výběr pokut téměř 12 milionů korun. Úsekové měření se pak loni rozjelo v Lípě nad Orlicí. I tady účel splnilo.

Zdroj: Deník/Jana Kotalová

Nově zpomaluje řidiče rovněž v Synkově - Slemenu a v posledních měsících ho mohli řidiči zaregistrovat také v Lokotě, který je součástí Rychnova nad Kněžnou.

Tady se ještě donedávna čekalo na rozhodnutí Ministerstva dopravy týkající se možnosti přístupu úředníků do registru majitelů vozidel.

Stacionární radar v Dobrušce měří okamžitou rychlost.
Na Rychnovsku bude krotit řidiče více úsekových měření. Víme, kde. Podívejte se

„Aby naměřená vozidla bylo možné ztotožnit s majiteli aut v registru,“ vysvětluje starosta Rychnova nad Kněžnou Jan Skořepa s tím, že rozhodnutí na konci dubna přišlo. „Od 1. května tak úsekové měření funguje naostro. Přes Lokot je objízdná trasa pro Synkov-Slemeno a Slemeno přišlo s měřením první, proto tam zařízení bylo nainstalované dříve,“ říká.

Příliš rychlí řidiči, kteří se chtěli vyhnout kvůli radarům Synkovu-Slemenu a vzít to svižnou jízdou přes Lokot, tak mají smůlu. Radar jejich SPZ zaznamená na začátku a konci měřeného úseku a podle přesného času vypočítá průměrnou rychlost. Pokud je vyšší, než je stanovený limit, data i s fotografií jsou odeslány na úřad.

v zeleně zakroužkovaných lokalitách už radary fungují, v modře zakroužkovaných lokalitách se brzy objevízelené kroužky značí lokality s již funkčními radary, modré kroužky místa, kde se brzy objevíZdroj: mapy.cz

Právě město Rychnov nad Kněžnou jako obec s rozšířenou působností disponuje softwarovým a hardwarovým vybavením, díky němuž může být úsekové měření v obou lokalitách zajišťováno, na starosti má tak i servis spojený s obsílkami, vybíráním pokut a tak dále.

A pokuty zanedlouho mohou řidiči za rychlou jízdu “vyfasovat“ i na dalších místech.

„Solnice chystá měření v Ještěticích, v Kvasinách to budou asi dva úseky a v Potštejně se bude měřit na silnici I/14. Co jsem slyšel, v Kvasinách by provoz mohl být zpuštěn v létě. O tom, kdy to bude v Potštejně, zatím nemám informaci,“ dodává rychnovský starosta.

Úsekovým měřením v Ještěticích chce Solnice zamezit neustálému překračování povolené rychlosti na “čtrnáctce“, hlavním tahu z Rychnova na Dobrušku. Měřit se bude po celé délce průjezdu Ještěticemi.

Úsekové měření funguje v Lípě nad Orlicí od 1. března.
Nohu z plynu! Nové kamery číhají na piráty silnic v Lípě nad Orlicí

Pro řešení neutěšené dopravní situace se Solnice rozhodla před třemi lety, tehdy ještě vyhlídky na zřízení úsekového měření neměla, zpomalit motoristy tu měly alespoň vjezdové brány. Ty byly dokončené teprve na podzim loňského roku, přinesly určitá zlepšení, i když u některých řidičů se minuly účinkem a utrpěly už první šrámy.

„Co považuju za dobré, že se nám v rámci toho podařilo posunout začátek Ještětic před křižovatku ve směru od Solnice a tím jsme udělali i bezpečnější průjezd touto křižovatkou. Na druhé straně vjezdová brána významně pomohla bezpečí cyklistů,“ shrnul opatření na začátku roku starosta Solnice Jan Hostinský.

Podle něj spojení s úsekovým měřením přinese větší efekt.

„V průběhu tohoto, nejpozději příštího týdne se zařízení budou instalovat a v průběhu května bude zahájen zkušební provoz,“ uvedl solnický starosta.