V pátek 1. července si můžete prohlédnout zámek za měsíčního svitu, protože na tento večer jsou naplánovány noční prohlídky.

Přenesete se v nich do poloviny osmnáctého století, tedy do období zakladatele zámku Potštejn hraběte Jana Antonína Harbuval-Chamaré a jeho rodiny. Tato akce se koná podruhé a při premiéře před dvěma lety byl zájem až nečekaný. Také letos zámečtí páni slibují nezapomenutelný zážitek plný zábavy i strachu. Uvidíte, jak vypadal noční život šlechty v období baroka.

Tři prohlídky budou startovat od devíti večer, vždy po jedné hodině, jejich kapacita bude omezena na zhruba třicet osob. Předchozí rezervace je proto nutná. „Z plánovaných asi sta míst je již čtyřicet obsazených,“ řekla včera kastelánka Kateřina Nováčková a připustila možnost navýšení o jednu prohlídku.

Během prohlídky, jež potrvá téměř hodinu, spatří návštěvníci na dvě desítky dobových postav. Ty však budou mít podobu přízraků z onoho světa a na zámek se tak na jednu noc navrátí jeho dávní obyvatelé. Nebo jsou tam přítomni stále? Podle kastelánky se tam v noci dějí podivné věci. „Dělníci, kteří u nás pracovali se pak raději ubytovali na hotelu,“ uvedla Nováčková. Jednotlivé místnosti získají zcela jinou podobu, než na jakou jsou návštěvníci zvyklí.
Vše bude zatemněné, aby bylo dosaženo potřebného efektu.

Chtějí zaujmout

Na vstupném se bude vybírat okolo sta korun, přesto je akce pořadateli považována za ztrátovou. Oproti tomu však jde o zajímavou prezentaci této historické památky. „Nákladný je pronájem UV lamp i některé úpravy. Chceme sestavit program atraktivní i pro mladé lidi, aby nám dali přednost třeba před návštěvou kina,“ poodhalila ambice Kateřina Nováčková.

Páteční akce by měla být kromě pohádkových prohlídek v barokních kostýmech, jež probíhají každou sobotu, tím nejlepším, co může zdejší zámek svým návštěvníkům nabídnout. Netradiční prohlídky se uskuteční v této sezoně ještě dvakrát.⋌(mif)