Celorepubliková migrace obyvatelstva z měst není na Rychnovsku zřejmá. Lidem je jedno, kde bydlí. Důležité je sehnat pozemek či byt za slušnou cenu.

Obytná zóna

“Když jsme v minulosti neměli co nabídnout na individuální výstavbu rodinných domků a ani byty, Opočeňáci od nás odcházeli. Teď se situace změnila a chtějí se u nás zabydlet nejen lidé z okolních obcí, ale i třeba z Liberce,“ komentoval prodej pozemků a plánovanou bytovou výstavbu ve městě opočenský starosta Štěpán Jelínek, který maximálně podporuje právě bytovou výstavbu.

„Lokalita Ořechová, kde pozemky prodáváme, není žádným satelitním městečkem, ba naopak díky výstavbě chceme tuto zelenou louku sloučit s městem. Vznikne tak obytná zóna, kde nechybí ani startovací byty, přestavěné z objektů bývalého učiliště,“ komentoval další plány opočenský starosta, podle kterého se migrace z města týká spíše velikých aglomerací jako je Praha. „Z naší zkušenosti je vidět, že lidem je jedno, zda bydlí na vesnici či v menším městě. Rozhodující je nabídka pozemků či bytů za rozumnou cenu,“ míní Štěpán Jelínek.

Stejného názoru je i lukavický starosta Jiří Hanuš. „Postavili jsme dva bytové domy po deseti bytech a všechno bylo obsazené. Lidem je jedno, kde jsou, hlavně že mají v čem bydlet. Máme ještě i obecní pozemky, které chceme nabídnout k prodeji na individuální výstavbu. To je dnes totiž jediná možnost, jak získat nové občany,“ reagoval na dotaz starosta, podle kterého je největším problémem nedostatečné bytové výstavby rozvodovost. „Lidé jdou od sebe a každý chce bydlet sám. Potom nemůžeme poptávku nikdy uspokojit,“ dodal.

Satelit v Habrové

Satelitním městečkem lze na Rychnovsku nazvat jen bývalou Školu v přírodě v Městské Habrové (na fotografii). Přestavbou původních objektů zde totiž vzniklo městečko, které je spojené s centrem městskou hromadnou dopravou „Máme zde asi 160 bytů a všechny jsou obsazené,“ uvedl Jaroslav Tichý ze správy majetku města.

Klikněte na grafiku pro zvětšení.