Teplé a suché počasí zvyšuje nebezpečí vzniku požárů – zejména v přírodním prostředí, v lesích, na loukách a podobně.
Při velikém suchu se oheň také o dost rychleji šíří dál do okolí. Uhasit ho vlastními silami je někdy nemožné. V období, kdy jsou velká horka, by se neměly zbytečně zapalovat ohně, pokud však opravdu někdo oheň založí, měl by si dopředu místo zabezpečit.
Republikové statistiky ukazují, že během suchého letního počasí hasiči museli zasahovat denně průměrně u 111 požárů. Dlouhodobý průměr pak ukázal 55 požárů za den.
„Oheň v přírodě se může velice snadno vymknout kontrole a napáchat značné majetkové a ekologické škody. Při horkém a suchém počasí je nutné, aby občané při pohybu v lese a vůbec v přírodním prostředí dodržovali základní pravidla, která omezí riziko vzniku požárů,“ uvedla tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Zaoralová.
Lidé by si měli dát pozor
zejména o víkendu, kdy se spousta z nich chystá do přírody. Hasiči pak obvykle likvidují o to víc požárů.
V současné době museli hasiči zasahovat také na Rychnovsku.
„Měli jsme tu jeden požár, ke kterému jsme vyjížděli. Jednalo se o celkovou údržbu lesa, kde se pálilo také klestí. Okolí ale nebylo dostatečně zabezpečené, a došlo tak k požáru,“
prozrazuje Lukáš Drozdík, velitel hasičů v Rychnově nad Kněžnou.
Podle něho je v tomto teplém počasí výhodou, že dochází k občasným bouřkám, půda tedy není tak suchá.
Přesto by si měli dávat místní pozor, a to i u zcela obyčejného opékání špekáčků nebo grilování.
Za nevhodné chování v přírodě vám hrozí také pokuta. Například v lese platí přísný zákaz kouření, ohně se mohou rozdělávat pouze na vyhrazených místech. Kdo by toto nařízení porušil, hrozí mu pokuta ve výši 15 tisíc korun.
Podle hasičů je nejlepší „zbraní" proti požáru prevence. Pokud chce někdo rozdělat oheň a předem si místo zabezpečí, předejde tak velikým problémům.
Při vysokých teplotách a velikém suchu je však lepší nechat si na opečené buřty zajít chuť.
Všeobecně horko ale přináší také zdravotní problémy.
Výlety do přírody a dlouhé túry mohou velmi zatížit lidský organismus. „V tropických vedrech by si měli dávat pozor zejména staří lidé, ti by neměli na slunce raději vůbec vycházet," varuje rychnovský obvodní lékař Zdeněk Princ.