Varování meteorologů před povodněmi ve východních Čechách se zatím nevyplnila. Deště zvýšily hladiny řek v Krkonoších a na Broumovsku nanejvýše na první, krátkodobě pak na druhý stupeň.Otázkou je další vývoj.

Katastrofa na Novojičínsku vrátila vzpomínky na podobnou lokální povodeň v Kounově na Rychnovsku. V noci z 22. na 23. července 1998 v Orlických horách v přívalovém dešti spadlo přes 200 milimetrů srážek, to je téměř třetina ročního úhrnu. Poškozeno tenkrát bylo přes tisíc domů, zkáza si vyžádala i šest lidských životů.

„V současné době už máme radary, které umožní na hodinu předem stanovit vývoj bouřky,“ řekl Wojciech Szarek z hradecké pobočky hydrometeorologického ústavu.

Jaká je tedy aktuální předpověď meteorologů?
„Fronta bude slábnout, ale až do neděle očekáváme oblačné počasí s přeháňkami a bouřkami. Ojediněle se vyskytnou přívalové srážky (cca s intenzitou 20 až 60 mm za 1 až 6 hodin), nárazy větru kolem 20 m/s (cca 75 km/h) a kroupy,“ varují na internetových stránkách meteorologové.

A jak dodal ve čtvrtek vpodvečer Jiří Petr z dispečinku Povodí Labe, během těchto dnů se může stát opravdu cokoliv.
„První stupeň povodňové aktivity je ještě na Stěnavě u Broumova, ale již jen jako dozvuk středečních průtrží. Ve čtvrtek odpoledne se nad východem Čech přehnaly další bouřky, které zatím k výraznému zvýšení hladin nepřispěly, ovšem záleží opravdu na dalším vývoji. Pokud se nějaká bouřka zastaví a začně rotovat, může to způsobit lokální ohrožení záplavami. Celé povodí je nacucané vodou, nové přívaly už se nemají kam vsakovat,“ upozornil Petr.
Záchranáři z Královéhradeckého i Pardubického kraje jsou v pohotovosti pro případný výjezd na pomoc kolegům na Novojičínsku.

„Krizový štáb Královéhradeckého kraje je ve spojení s krizovými štáby Moravskoslezského a Olomouckého kraje. V případě, že by potřebovaly a vyžádaly pomoc, jsou naši krajští hasiči připraveni okamžitě vyjet nebo i půjčit materiál,“ informoval mluvčí kraje Jiří Hošna. Vedení Pardubického kraje ve čtvrtek bude jednat o materiální či finanční pomoci postižené oblasti.

Stejně jako ve středu večer na Novojičínsku, i před 11 lety v Kounově přišla povodeň téměř bez varování meteorologů. Podle nich hrozily jen lokální přívalové deště.

„Dodnes mám z vody takovou hrůzu, že při sebemenší připomínce blížících se dešťů si už uklízím věci,“ řekla Anežka Bláhová. Dům poté, co jí voda skoro strhla střechu, opravila teprve nedávno.

Hasiči radí, jak se připravit na záplavy (v případě včasné předpovědi)

- informujte se na obecním úřadě, zda se vaše obydlí či pozemek nenachází v záplavovém území či v území ohroženém zvláštní povodní
- vytipujte si bezpečné místo, které nebude zaplaveno vodou
- připravte si materiál na utěsnění nízko položených dveří, oken, odpadních potrubí atd. (pytle s pískem, fólie, desky, ucpávky kanalizace)
- proveďte povodňovou prohlídku kolem svého obydlí či pozemku a zajistěte, aby neupevněný materiál, ploty, boudy a další překážky nebránily volnému průtoku vody a nevytvářely druhotné hrázky a ucpávky vodního toku
- buďte v pohotovosti, trvale sledujte předpovědi počasí, stav hladiny vodního toku a rybníka, přehrady (může-li vás ohrozit)
- sledujte hromadné sdělovací prostředky a místní sdělovací prostředky (obecní rozhlas)
- řiďte se pokyny povodňových orgánů, policie a záchranářů, aktivně se zapojte do ochrany před povodní dle jejich pokynů

Martina Žahourková,
HZS Královéhradeckého kraje