Prvního stupně povodňové aktivity dosáhla kolem osmé hodiny ráno Bělá v Jedlové v Orlických horách, o tři hodiny dříve Zdobnice ve Slatině nad Zdobnicí a kolem 9. hodiny také Divoká Orlice v Kostelci nad Orlicí. Zdobnice po čtvrt na jedenáct dopoledne vystoupala nad hranici druhého stupně, před druhou hodinou odpolední pod ní opět klesla. Během další hodiny se vrátila na úroveň prvního stupně i Divoká Orlice v Orlickém Záhoří a snížila se také hladina Bělé v Jedlové.

Kolem 9. hodiny překročila hranici pro vyhlášení prvního stupně povodňové aktivity Cidlina v Novém Bydžově na Hradecku a kolem třetí hodiny odpoledne atakovala hranici prvního stupně i v Chlumci nad Cidlinou.

Nejhorší situace byla dopoledne na Trutnovsku, kde na Labi ve stanici Vestřev a na přehradě Les Království platil dokonce třetí stupeň povodňové aktivity a odpoledne vystoupalo na nejvyšší stupeň Labe i ve Stanovicích. Hasiči vyjížděli k několika případům, kdy museli odčerpávat vodu, monitorovat toky či čistit propustky.

V úterý ráno platil na Labi na Trutnovsku stále třetí povodňový stupeň na Lese Království a ve Stanovicích, druhý nejvyšší stupeň povodňové aktivity pak ve stanici Vestřev. Na Rychnovsku a Hradecku byl zaznamenán už jen první stupeň povodňové aktivity, a to na Divoké Orlici v Kostelci nad Orlicí, na Tiché Orlici v Čermné nad Orlicí, na Orlici v Týništi nad Orlicí, na Cidlině v Novém Bydžově a na soutoku Labe a Orlice v Hradci Králové.

Centrum dopravních informací v úterý po osmé hodině ráno varovalo, že silnice mezi Třebechovicemi pod Orebem a Krňovicemi je dočasně v délce 295 metrů uzavřena. Důvodem je zaplavená silnice. Omezení by mělo trvat až do středy 7. února 9.10 hodin. Na uzavírku řidiči mohou narazit i u Vysoké nad Labem, a to do úterních 17.15, voda zaplavila silnici 29813. Odpoledne se uzavřela (pravděpodobně do středy 10.40) silnice u Třebechovic pod Orebem mezi Nepasicemi a Bělčem nad Orlicí.

V úterý po 10. hodině stále platily na Rychnovsku a Hradecku pouze první stupně povodňové aktivity. Na Trutnovsku se snížilo nebezpečí na Labi ve stanici Vestřev také na první stupeň a v Lese Království na dvojku. Ve Stanovicích klesla hladina Labe ze trojky na dvojku před polednem a po třetí hodině odpoledne na jedničku.

Podívejte se na rozvodněnou Orlici na počátku letošního roku: 

Orlice se vylila z břehů a zaplavila silnici mezi Krňovicemi a Třebechovicemi pod Orebem. | Video: Deník/Jana Kotalová