Každý si může zacvičit

„Navštívili nás odborníci z Katedry aplikovaných pohybových aktivit Univerzity Palackého v Olomouci, kteří nás seznámili s použitím pomůcek a hraček rozvíjejících pohybové schopnosti tělesně postižených dětí,“ sdělila ředitelka MŠ Láň Dagmar Židová. „Ve školce se uskutečnil seminář pro zájemce z řad pedagogických pracovníků škol a rodičů, při kterém lektoři demonstrovali způsoby, díky nimž se mohou i velmi špatně pohyblivé děti účastnit tělesných cvičení a her,“ pokračovala ředitelka.
Pro pohybové aktivity se dají využít například běžné věci jako je papír, kolíčky, látky, proložky od vajíček. Nebo speciální pomůcky: padák, ozvučený balon, letní lyže či elektronickou taneční podložku. Některé z nich byly do mateřské školy dlouhodobě zapůjčeny.
„Smyslem celé akce bylo hledání možností, jak zapojit v maximální možné míře děti se závažným postižením do tělesných cvičení,“ dodala Pavlína Zahradníková, speciální pedagog školy.
„Důležitá je myšlenka, že není podstatné vítězství, ale vzájemná spolupráce a společná hra všech dětí,“ doplnila ji ředitelka školky, ve které je projekt Centra podpory integrace realizován jako v první mateřské škole v Královéhradeckém kraji.
Lektoři olomoucké univerzity přislíbili připravit zahradní slavnost ke Dni dětí, který již tradičně oslaví rodiče se svými dětmi na zahradě mateřské školy. Celý program bude ušitý přímo na míru zdejším podmínkám a dětem.