Před blížící se zimou je nutné obměnit nebo dovybavit šatníky, někteří už začali nakupovat vánoční dárky. Peněženky dostávají v tomto období zabrat. Ti, kteří se poohlížejí po použitém zboží na bleších trzích, mohou ušetřit.

„Blešáky" a burzy se těší velké oblibě hlavně v Praze a v Brně, prodává a vyměňuje se především módní oblečení a doplňky. V menších městech na Rychnovsku se dá zboží „z druhé ruky" pořídit také.

Tradici mají v regionu zejména burzy s dětskou tématikou, objevují se i trhy, jejichž výtěžek putuje na podporu dobrých věcí.

Dlouholeté zkušenosti s pořádáním bazarů má Jitka Tošovská z Ještětic: „Se zájmovým sdružením Solnický brouček organizujeme bazary s dětským oblečením a vybavením pravidelně. K tradičnímu jarnímu, letnímu a zimnímu bazárku jsme letos poprvé přidali bazar hraček, který odstartujeme ve čtvrtek ráno. Vzhledem k blížícím se vánočním svátkům jsme se zaměřili právě na hračky, uvidíme, jaký bude zájem."
Inspiraci u pořadatelek bazarů v Solnici by mohli určitě hledat ti, kteří se o něco podobného pokoušejí. V Solnickém broučku zřejmě vědí jak na to – pravidelně se jim sejde okolo dvou až tří set prodávajících, další stovky lidí pak přijíždějí nakupovat z celého okolí i sousedních krajů.

Doby, kdy šikovné maminky musely šít oblečení svým dětem, protože pulty v obchodech zely prázdnotou, jsou pryč. Dnešní svět trpí spíše opačným problémem – přebytkem zboží všeho druhu. Čím víc se nakupuje, tím víc se ale také vyhazuje.
Na tento trend reaguje sílící vlna takzvané recyklace. A nejde pouze o další využití plastů a papíru. Mnoho lidí při nákupech sáhne po již použitých produktech a prodlouží tak jejich životní cyklus.

To měly na paměti i organizátorky rychnovské akce „Vodou votoč vohoz". V pozvánce tehdy přímo psaly: „Oblečení, které se nám nelíbí, jednoduše vyhodíme. Jakmile nám začne připadat nudné nebo nemoderní, chceme honem ulovit něco lepšího. Myšlenka stojící za touto akcí je prostá: Dáme našemu oblečení druhou šanci a tím ho citlivě zrecyklujeme. Věci, které nás už omrzely, prodáme, darujeme nebo vyměníme za jiné, abychom se společně postavili proti nesmyslnému plýtvání."

Barbora Kubíčková, která se na pořádání „votoč vohozu" podílela, zpětně zhodnotila bazar takto: „Poučily jsme se, jak lépe nastavovat pravidla. Největším problémem bylo, že holky přinesly na prodej příliš mnoho věcí a stal se z toho opravdu blešák namísto bazaru. Chce to méně věcí a jen ty opravdu pěkné kousky."
Nicméně smysl v podobných činnostech Kubíčková stále vidí. První zkušební ročník ji neodradil a příznivci módy na Rychnovsku se tak snad budou moci těšit i na další ročníky.

Nákupem v bazárku mohli zákazníci přispět třeba na staré pejsky.

V sobotu měli návštěvníci kosteleckého kulturního domu Rabštejn možnost výhodně nakoupit použité věci a ještě tím přispět opuštěným pejskům, o které se starají v Broumově a v Lupenici.

Majitelka lupenického Domova na konci cesty Lenka Pelinková prozradila Deníku, že pořádání dobročinné akce formou bazaru není vůbec jednoduchá záležitost: „Správně skloubit volbu termínu, místa, spolupráce při organizaci a propagaci jednorázového bazaru se nemusí vždy podařit. Stačí pár chybiček, chybějící dobrá nálada a akce se nepovede."
Pelinková pořádá také aukce použitých věcí na sociální síti. Výtěžky používá na péči o staré psy. Aby se o ně mohla správně starat, bude nutné provést na jejím domě i nezbytné stavební úpravy, na které by Pelinková ráda vybrala dostatek prostředků.