"Vzhledem k tomu, že dle názoru epidemiologů i selským rozumem bude koronavirus mezi populací i po zbytek roku, 10 zastupitelů z 11 rozhodlo, že žádné peníze nestojí za to, aby bylo ohroženo zdraví našich a zejména starších spoluobčanů," reagoval na diskuzi, která rozhodnutí provázela, starosta Potštejna Petr Dostál.

Potštejnská pouť má dlouhou tradici, přesouvat ji na jiný, pozdější termín, obec nechce. Spojena je totiž především se svátkem sv. Jana Nepomuckého (16. května).

Vzdát se své tradiční květnové poutě přitom musela i Dobruška, která navíc letos slaví 700 let od první zmínky. Otazník dlouho visel nad konáním proslulé Porcinkule v Opočně, která letos připadala na 31. července až 2. srpna. Jenže i o ní už je rozhodnuto.

"S ohledem na nařízení vlády České republiky o zákazu společenských akcí, jako jsou festivaly a velké kulturní akce (k dnešnímu dni jsou povoleny akce do 100 osob), rada města zrušila letošní konání tradiční poutě Porcinkule a jarmarku na Trčkově náměstí. Pro vedení města je prioritou zdraví občanů. Riziko zavlečení nákazy COVID-19 při návštěvnosti několika tisíc lidí ze všech koutů republiky je i při dodržování zvýšených hygienických opatření obrovské," informovalo město ve středu 13. května.