Ličenský chléb či sváteční koláčky, sýrový a velký rohlík z rokytnické pekárny, k tomu třeba salám Vysočina či chlenská tlačenka a navrch bolehošťské kysané zelí. To není výčet podivně „splácané“ svačiny, ale některé z regionálních výrobků, které soutěží o cenu „Potravinář a potravina roku 2007 Královéhradeckého kraje“. Část z nich je také držitelem certifikátu originální produkt Orlických hor.
Pekárna Marie Kalousové z Rokytnice v Orlických horách nominovala mezi soutěžící v kategorii mlýnských a pekárenských výrobků housky a rohlíky, dále pak sýrový a velký rohlík.
Pekárna získala letos v červnu pro své výrobky certifikát Orlické hory originální produkt. Chuť zdejšího pečiva, která spočívá v tradičním způsobu jeho přípravy, je proslulá.
„To pečivo je široko daleko známé a opravdu lidi přitahuje. Vozíme ho s sebou i na veletrhy cestovního ruchu,“ uvedla Miroslava Nováková z Kultury s.r.o. propagující Orlické hory.
V soutěži vyhlášené Krajským úřadem Královéhradeckého kraje však chtějí neméně uspět i další regionální potraviny. O cenu se uchází také Pekárna Lično se svým ličenským chlebem, svátečními koláčky a chlebem aroma vícezrnným.
V kategorii masa a masných výrobků soutěží i ZOPOS Přestavlky se salámem Vysočina, lahůdkovým šunkovým salámem a chlenskou tlačenkou. Právě tato firma se pro své uzenářské výrobky také uchází o značku Orlické hory originální produkt. Mezi zeleninou by ráda uspěla i firma AGROSPOL Bolehošť, v regionu s proslulým kysaným zelím.

Co se do tištěného vydání nevešlo:

 

Cílem soutěže je větší popularizace potravinářského oboru královéhradeckého regionu a podpora zemědělství, navazujícího zpracovatelského průmyslu a především zvýšení zájmu odběratelů o produkty krajských producentů těchto výrobků. Výsledky soutěže budou slavnostně vyhlášeny v rámci programu Královéhradeckých krajských dožínek 15. září 2007. Vítěz bude mít možnost užívat na svých výrobcích logo "Potravinář roku 2007 Královéhradeckého kraje" a na vítězném produktu "Potravina roku 2007 Královéhradeckého kraje". Veřejnost může o krajské potraviny roku hlasovat na internetu a označit zde tři vybrané výrobky. Může za to získat i ceny.