Uplynul více než týden od ničivých přívalových dešťů. Zatímco stále přetrvávají obavy z neovladatelného vodního živlu, v inkriminovaných oblastech musí jít život dál – a kvůli tomu je potřeba všechno, co napáchala velká voda, dát opět do pořádku. „Právě my tady na Rychnovsku si dokážeme dobře představit, co voda dovede,“ připomněl občan z Rychnovska záplavy, od kterých nás dělí pouze několik let. Právě v tom tkví motiv humanitární pomoci, určené do potřebných oblastí.

Možnost splatit dluh

„V úterý se zapojily do humanitární sbírky obce Častolovice, Čestice, Olešnice, Hřibiny, Ledská, Synkov a Slemeno. Díky obětavé práci starostů a pracovníků těchto úřadů se soustředily hygienické, čisticí a úklidové prostředky. Přidala se i část sbírky balené vody z Rychnova nad Kněžnou a dobrovolní hasiči z Častolovic vše naložili a odvezli na místo určení do postižených oblastí. Pomoc směřovala přímo do Nového Jičína,“ popsala konkrétně sbírku zastupitelka městyse Častolovice Renata Sršňová, která je již léta předsedkyní místní skupiny Českého Červeného kříže (ČČK). „Jen pro zajímavost – v roce 1997 při povodních v našem okrese byli právě hasiči z Nového Jičína jedni z prvních, kteří nám humanitární sbírku přivezli. Po létech můžeme tak oplatit pomoc v nouzi,“ doplnila Renata Sršňová, která materiální sbírku zorganizovala – má s tím zkušenosti od těch dob, kdy zde záplavy začaly být postrachem.

Dobrovolní hasiči z Častolovic se včera vydali na cestu s materiály, nabídkou zapůjčení techniky a manuální pomoci. Jedna plně naložená avie dorazila včera na místo určení – v Novém Jičíně pomoc očekávala ředitelka Oblastního spolku ČČK a odtud se humanitární jednotka nasměrovala do Jeseníku nad Odrou.

Pomoc ocenili také v obci Velká Kraš nad Jeseníkem. Odsud se včera vrátil desetičlenný tým, tvořený hasiči ze Sboru dobrovolných hasičů Roveň – Rychnov nad Kněžnou a Sboru dobrovolných hasičů Olešnice v Orlických horách. „Odstraňovali jsme naplaveniny, rozbrušovačkou rozřezávali ploty a motorovou pilou podemleté stromy. Vysoušeče jely celou noc. Nebyl to zrovna pěkný pohled,“ popsal práci svou a kolegů a dojem z obce jeden z týmu, který na místo zavezl dvěma dodávkami pomoc. Tu poskytli občané z Olešnice, Rovně, Jahodova, Vamberka, Dlouhé Vsi, Rychnova nad Kněžnou a dalších obcí. „Všem dárcům chceme upřímně poděkovat. Často lidé přinesli prostředky nakoupené za tisícové částky,“ shodují se v uznání k solidaritě organizátoři humanitární pomoci.