Plány na výstavbu nového Skiareálu Jadrná jsou už několik let hotové, avšak zatím jsou „u ledu“. Obecní úřad v čele se starostou Vojtěchem Špinlerem se snaží již od roku 2009 prosadit jeho vznik na pozemcích, které má ve svém katastru a částečně zasahují na území obce Liberk.

Ta navíc nemá proti stavbě žádné výhrady. „Žádný problém v tom nevidíme. Nemáme důvod tento záměr blokovat,“ objasnil starosta Liberka Jiří Šimerda. Avšak i přesto je začátek výstavby v nedohlednu.

V těchto dnech by měla uplynout lhůta, v níž mohou být podány námitky na stavební úřad v Rychnově. Ten se skiareálem nezabývá poprvé.

„Lidé jsou jednoznačně pro stavbu areálu, dokonce jsme dělali několik anket. Také by jim to přineslo nové pracovní příležitosti. Jediný, kdo je proti, je občanské sdružení Dědictví Orlických hor, které vzniklo jenom proto, aby nás mohlo otravovat. O krajinu mu vůbec nejde,“ míní ostře starosta Špinler. Redakce se pokusila sdružení kontaktovat, avšak neexistuje žádné telefonické spojení ani e–mail a na adrese, kde by mělo mít sídlo, o něm nikdo neví. „Přitom jsme měli pozvané ochranáře, s kterými jsme vybírali nejvhodnější místo, aby nedošlo k poškození krajiny. Dokonce budeme v provozu pouze v zimním období,“ upřesnil Špinler.

Prvotní plány na stavbu areálu vznikly již v minulém roce. Podle projektu mělo jít o lanovku s kapacitou pro 2000 osob, sjezdovku dlouhou necelých 1600 metrů a parkoviště pro 285 aut a pět autobusů. Již tehdy se však objevily hlasy proti výstavbě.

Jak se k celé stavbě staví Česká inspekce životního prostředí, Chráněná krajinná oblast Orlické hory či rychnovský stavební úřad? Více přineseme v úterním vydání Rychnovského deníku.