Je pondělní ráno a mobilní pošta vyjíždí na první letošní šichtu do kraje pod Orlickými horami - do Valu, Slavoňova a Mezilesí. Přes poledne se tato úřadovna na kolečkách otevírá před obecním úřadem v Bačetíně. Lidé ji prý už před rokem hodně navštěvovali a bylo jim líto, že o tuto výsadu posléze přišli. Poslední její pondělní zastávkou je sousední Kounov. Každý den od pondělí do pátku stihne obsloužit tři až pět obcí, do každé bude zajíždět jednou týdně, a to až do konce března.

Mobilní pošta nabízí obdobné služby jako na běžné přepážce, vyzvednutí zásilky je možné vždy po telefonické domluvě. Vyřizuje příjem vnitrostátních i mezinárodních zásilek, poštovní poukázky, služby SIPO, prodává kolky, ceniny a telefonní karty, tisk a doplňkové zboží. Platit lze kartou.

Kromě Valu, Semechnic, Bačetína a Pohoří, kde ji už dobře znají z loňska, míří nově na Rychnovsku do Kounova, Očelic, Královy Lhoty, Třebešova, Lípy nad Orlicí, Čestic, Borovnice, Záměle, Rohenic a na Náchodsko do Slavoňova, Mezilesí, Kramolny, Žernova, Velkého Třebešova, Černčic a Slavětína nad Metují. Na každé ze zastávek úřaduje pošta na kolečkách půl až tři čtvrtě hodiny.

"Mobilní pošta se nám sem vrátí na omezenou dobu dvou měsíců, ale jsem ráda, že třeba zrovna v tomto období, kdy se potýkáme s další vlnou pandemie covidu. Pro seniory je to vítaná služba, díky ní nemusí jezdit do Dobrušky. Česká pošta se tentokrát ozvala sama, ale tomu předcházela komunikace, kdy jsme jí sdělili, že jsme byli se službou mobilní pošty spokojeni, když sem před rokem zajížděla. Zdůrazňovali jsme, že bychom měli zájem ji dál využívat," vysvětluje starostka Pohoří Helena Suchánková.

Ve středu se vůbec poprvé objeví dodávka s přepážkou České pošty v Lípě nad Orlicí. "Máme sice poštu v Týništi nad Orlicí, což není daleko, ale na druhou stranu máme také spoustu seniorů a maminek na mateřské dovolené. Tuto službu jsem uvítala už z toho důvodu, že bude mít stanoviště u hasičské zbrojnice vedle prodejny. Když jsme o mobilní poště jednali, jedním z našich požadavků bylo, jestli by bylo možné, aby sem zajížděla v době, kdy je prodejna otevřená. Aby si lidé mohli nakoupit a při té příležitosti využít poštovní služby. Od této středy tak bude stavět od 10 hodin u hasičské zbrojnice a zůstane tu tři čtvrtě hodiny," upozorňuje starostka Lípy nad Orlicí Monika Vrátilová

Podle ní skýtá také jinou výhodu. "Na kamenné pobočce bývá někdy spousta zákazníků, takže se tam i poměrně dost často čeká. Pokud někdo nepotřebuje něco akutně vyřídit, například okamžitě poslat dopis, může být taková mobilní pošta fajn a jsme rádi, že nám tuto možnost Česká pošta nabídla," dodává.

Česká pošta si loni pro svůj pilotní program mobilní pošty vybrala Královéhradecký a Moravskoslezský kraj. Pro jeho otestování byly vybrány kromě zmíněných lokalit v okolí Dobrušky také Dvorce u Bruntálu a jimi obsluhované obce. Od té doby se objevila na řadě dalších míst po republice. V reakci na rozhodnutí vlády o omezení pohybu v okresech nejvíce postižených koronavirem zajížděla loni v zimě v Královéhradeckém kraji i na Trutnovsko a mobilní pošta pomáhala rovněž v tornádem zasažených obcích. Projekt Mobilní pošty se má stát i alternací například v době uzavřené pobočky z důvodu krizových situací nebo rekonstrukce.

Kdy a kde najdete mobilní poštu:

Pondělí

Val 8.45 – 9.15

Slavoňov 9.45 - 10.15

Mezilesí 10.30 - 11.00

Bačetín 11.30 - 12.15

Kounov 12.30 - 13.00

Úterý

Semechnice 8.45 – 9.30

Očelice 9.45 – 10.15

Králova Lhota 10.45 – 11.15

Pohoří 11.45 – 12.30

Středa

Třebešov 9.00–9.30

Lípa nad Orlicí 10:00 –10.45

Čestice 11.00 – 11.45

Borovnice 12.45 –13.30

Záměl 14.00 – 14.45

Čtvrtek

Kramolna 9.00 – 9.45

Žernov 10.15–10.45

Velký Třebešov 11.15–11.45

Pátek

Černčice 9.00 – 9.45

Slavětín nad Metují 10.00 – 10.30

Rohenice 10.45–11.15