Ředitelům škol vadí, že studenti jen vybírají peníze a nebaví okolí třeba zpěvem.

 

 

Ředitelé škol tak reagovali na nedávný případ, kdy dvanáctiletého žáka zdejší Základní školy Javornická přepadli maturanti v přestrojení, kteří oslavovali zahájení „svaťáku“ a za použití násilí mu odcizili padesát korun. Dva dny před tím mu jiní studenti zašpinili oblečení octovým roztokem. Tvrdil to jeho otec, Roman Jeníček ze Záměle, který událost nahlásil rychnovským strážníkům.

Ředitel SOU Josef Plachetka se o události dozvěděl od ředitele ZŠ Javornická Milana Kotka a celý případ nechal okamžitě prošetřit. „Mluvili jsme se studenty, kteří ten den měli poslední zvonění, a nikdo z nich nám zmíněné násilí nepotvrdil. Chodili po městě v přestrojení a vybírali peníze, ale vše bylo ze strany dárců dobrovolné a nikoho prý nenutili,“ komentoval výsledek šetření Josef Plachetka.

I když maturanti SOU tvrdili, že o žádné násilí nešlo, ještě ten den odnesli padesát korun poškozenému žákovi ZŠ. „To se mi zase nalíbilo, protože tím jakoby přiznali svou vinu. Studenti to ale omluvili, že jim o žádných padesát korum nejde, a proto mu peníze dali,“ pokračoval ředitel SOU, který přestává chápat smysl současných posledních zvonění. „Dříve studenti hráli divadlo, zpívali a nikoho nenutili, aby jim finančně přispíval. Když maturanti budou hrát na hudební nástroje a před sebe si položí klobouk na drobné, kam jim budou lidé dobrovolně házet peníze, nejsem proti,“ zamyslel se Plachetka.

Stejného názoru je i Zdeněk Žabokrtský. „Pan Jeníček byl u nás ve škole s tím, že syn má zničené oblečení. Ať to bylo tričko za stovku nebo svetr za tisíc korun, peníze za vzniklou škodu od nás dostane,“ reagoval na dotaz ředitel Gymnázia F. M. Pelcla, který také vzpomínal na veselá poslední zvonění před několika roky. „Maturanti si připravili veselý program, který byl takovým průřezem jejich studentského života. Nechyběly masky, zpívalo se a tancovalo. Poslední dobou se však tato akce zvrhává pouze k vybírání peněz a přemlouvání lidí, což již postrádá smysl,“ míní ředitel rychnovského Gymnázia F. M. Pelcla .