V pondělí ožije nejen místní náves, ale především hostinec. A bude to opět Valanka, která bude zajišťovat hudbu po celý den. Vzniká další tradice? „Valanku jsme měli už loni, lidé si ji pochvalovali, není tedy důvod kapelu měnit,“ vysvětluje starosta Antonín Novotný.

Zdejší posvícení je opravdu tím posledním. Proč? „ Traduje se, že dle císařova nařízení měla být všechna posvícení už v říjnu. Ale na Skalce měli prý v říjnu moc práce, a tak termín oddalovali a nakonec se jim podařilo posunout ho až na konec listopadu. A už nám to zůstalo,“ vrací se do historie starosta.
A přítomnost? V pondělí prý bude na Skalce rušno. „Celý program bude zahájen mší svatou, která začne v 8.30 v zámecké kapli. V 9.30 se vydá průvod za doprovodu Valanky po vesnici, na závěr celé trasy položíme věnec k pomníku obětí 1. světové války. Pak už bude následovat zábava v hostinci Skalka na návsi, Valanka bude hrát asi do 18 hodin. Večer ji vystřídá skupina Combi Kvasiny, určitě bude veselo,“ zve za pořadatele starosta. A dodává, že tradiční kačena je v místním hostinci vždycky výborná. (dm)