Pro rychnovský region to znamená, že poslanci odsouhlasili ze státního rozpočtu pouze 12 350 000 korun na kulturu a sport na Rychnovsku. Jde však o finance, které putují přímo ze státního rozpočtu. Kulturu i sport by měla podporovat i města v regionu.

Pelclovo divadlo

Finance jsou určené konkrétně rychnovskému Pelclovu divadlu. Jde o částku jednoho a půl milionu na technické dovybavení. Zařízení bylo až do plesové sezony zavřené a podrobovalo se náročné rozsáhlé rekonstrukci. „Podle mě je dobře, že do Rychnova nad Kněžnou jdou peníze přímo ze státní kasy, nikoli oklikou přes kraje a města. Možná jsem naivní, ale doufám, že takhle přijde celá určená částka na danou věc. Pelclovo divadlo je nyní nádherně zrekonstruované. Možná ještě peníze potřebuje, ale já osobně bych raději viděla finance pro zámeckou jízdárnu. Tady by vzniklo úžasné divadlo. Prostory disponují nevšedně kvalitní akustikou. Dobré zázemí by rychnovskou kulturu ještě vyzdvihlo,“ říká Marie Ziková z Rychnova n. K.

Záchrana kostela

Jeden milion korun získá římskokatolická farnost na obnovu kulturní památky – neratovského kostela svaté Máří Magdalény. Jde o objekt, který je dominantou bartošovické části Orlických hor a který vzal za své nejen za války, ale hlavně po ní. „Je to nádherné místo, které dýchá úžasnou atmosférou. Jezdíme sem s rodinou na výlety. Právě tento kostel by si zasloužil větší podporu státu. Holt je skoro u hranic a tady se na hodně věcí zapomíná. Ještě, že existují lidičky, kteří se snaží a shánějí peníze a chrámu vrací život, konstatuje Renata Horáková.

Poslední, a to nejvyšší cifru „posílají“ poslanci do Týniště nad Orlicí, a to na hřiště. Tady inkasují dokonce 9 850 000 korun. Týnišťští sportovci to samozřejmě vítají.

Přeje se sportu

I když je trend takový, že více se věnuje sportu, není to pravidlem všude. Naopak obecní úřady a městské úřady se mnohdy snaží jednotlivé spolky obdarovávat přibližně stejně. Pokud je ale např. ve vesnici dominantní sport, jde více na sport a oddíly.

Například v Borohrádku však více peněz z rozpočtu města putuje na kulturu. Na kulturní akce zastupitelé odsouhlasili částku 230 tisíc korun. Knihovna je bohatší o 100 tisíc korun a kino získalo podporu města částkou 280 tisíc korun. Sportovcům tentokrát zastupitelé také přáli, ale v porovnání s kulturou jde o několik desítek tisíc korun méně. TJ Sokol dostal 70 tisíc.

 Infografika Rychnovský deník