Z technických důvodů expozice dočasně uzavřena. Turisté, kteří se přijeli do této horské vsi podívat na Utzův mechanický betlém, musí odjet s nepořízenou. Avšak za tímto sdělením se skrývá mnohem více, dokonce i policejní šetření.

Starostka obce Eva Skalická přiznala, že betlém čeká rekonstrukce, o dalších problémech nejprve nechtěla příliš mluvit. „To jsou naše vnitřní věci. Nicméně stále pokračuje spor s Milošem Vlčkem, který byl správcem betlému. On má s jeho rekonstrukcí mnoho společného. Došlo totiž k poškození. Ale nechceme to více řešit," přiznala starostka.

Zjištěny zásahy

Při jedné z kontrol betlému obec totiž zjistila nějaké zásahy ze strany Miloše Vlčka. „Bylo nám doporučeno, abychom vyměnili člověka, který tam provádí. To jsme učinili," řekla starostka. Turisty k němu bude pouštět Denisa Bachurová z infocentra, která to dosud dělala ve všední dny, protože Miloš Vlček prováděl  o víkendech.

Podle slov starostky si také z betlému úmyslně něco odnesl, avšak obec do žádného soudního sporu nepůjde. Prioritou je dát betlém do pořádku, aby mohl být zpřístupněný v době adventu.

„Policii jsme to hlásili, domnívám se ale, že případ bude odložený. Nevím, k jakým závěrům dospěje, nicméně se hlavně snažíme dát ho do pořádku, aby byl na Vánoce v lepším stavu než dosud. Pracují na tom odborníci z Muzea betlémů v Třebechovicích," řekla starostka.

Policejní mluvčí rychnovské policie potvrdila, že případ byl nahlášen 20. srpna. „Jedná se o prověřování oznámení krádeže figurek z betléma v Olešnici v Orlických horách. Škoda zatím vyčíslena není, protože je také předmětem šetření. Případ se nyní prověřuje," uvedla Alena Kacálková.

Bylo to potřeba

Oficiálním správcem betléma je Muzeum a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou. Jeho ředitelka Irena Krejčí přiznala,že trestní oznámení na Miloše Vlčka podávat nebude.

„Každý sbírkový předmět musí občas projít restaurováním a konzervováním, obzvláště ten mechanický je potřeba nechat čas od času odborně prohlédnout a seřídit. Takže restaurování není jen kvůli zásahům Miloše Vlčka," uvedla Irena Krejčí, podle které zatím není známo, na jakou částku vše vyjde. „To budeme teprve probírat. Bez konzervátorské zprávy zatím nemám představu, co všechno se musí zrestaurovat, ani na kolik to přijde," dodala Irena Krejčí.

Vyjádření Miloše Vlčka se redakci do uzávěrky vydání bohužel nepodařilo získat.