Tentokrát se Rychnovský deník zabýval tématem týkajícím se supermarketů ve městě. Jsou podle osobností okresu dostačující nákupní možnosti v jejich okolí?

Radka Polívková
ředitelka ZŠ Masarykova

Ach ty nákupy! Ač žena, vůbec nejsem nakupovací typ. Neláká mě výjezd do velkého obchoďáku o víkendu, kde bych trávila hodiny času. Doma si na lístek napíšu, co potřebuji nakoupit. Pokud ho nenechám doma, mám nakoupeno za chvíli. Když lístek zapomenu, nakoupím spoustu ne tak důležitých věcí navíc. Naskládám vše do batohu a jedu na kole domů. Vyhýbám se parkování autem v hustém provozu. Pro čerstvé pečivo pak nejraději zajdu do malého pekařství či obchodu, který je jím zásobován. Anebo napeču doma sama.
Vzpomínám, jak to fungovalo bez potíží u babičky na vesnici, když jsem byla ještě malá holka. Paní prodavačka bydlela ve vsi a když bylo třeba, jednou za víkend do obchodu zašla a prodala, co si kdo zapomněl opatřit. Žádná večerka, celodenní provoz. Všichni nakupovali promyšleně a také to šlo. A když bylo nejhůř, šlo se půjčit k sousedce.
Vůbec by mi nevadilo, kdyby se otevírací doby v obchodech zkrátily. Uvědomuji si, že v těch obchodech musí zůstávat maminky našich dětí. Bylo by lépe, kdyby se svým dětem věnovaly, trávily s nimi čas. Děti pak hlídají příbuzní, známí anebo zůstávají „na mobilu". Není to dobře.

Petr Dujka
správce zámku Doudleby

Ono je to pro mne v této době hrozně jednoduché. Nemám rohlík, tak si ho koupím. Kdykoliv, kdekoliv. Hlavně že je čerstvý a že nemusím dlouho čekat u pokladny. Mnozí z nás si ještě pamatují ty pátky, kdy jsme se museli předzásobit na celý víkend. Co jsme si nevystáli ve frontách (nebo co jsme nesehnali), to jsme prostě neměli. Hlavně na nic nezapomenout. Jinak bohužel – až v pondělí. A to jsem byl prosím Pražák. Obchůdky v každém bloku, tamten má otevřeno do šesti, tenhle do pěti, (i když ke konci stejně nikde žádné pečivo neměli), a ten za rohem má otevřeno dokonce i v sobotu, až do jedenácti. To se nedá s dneškem srovnat.
Jenomže dnes (zítra, ráno, večer, v neděli odpoledne) si sice ten rohlík pohodlně koupím, ale už ne v tom obchůdku za rohem. Musím se k němu nějak dopravit. To se nám to hned pěkně prodražuje. A je jedno, že supermarketů je třeba v Rychnově jako čmelíků. Pokud jsou nasekány v jedné lokalitě nebo pokud nebydlíme opravdu blízko, tak šup do auta a pro proviant. Aspoň že si můžeme vybrat, ve kterém supermarketu si ho koupíme. To v dlouhém Kostelci jsou markety dva – na kraji města, hned naproti sobě. Přičemž do toho lépe zásobovaného chodí tolik lidí, že tam neslyším nic jiného než klakson volající další personál do volné pokladny, neb fronty zasahují do poloviny prodejny. Ten druhý má v neděli zavřeno. No a v Častolovicích a ve Vamberku není ani jeden. A dál se z Doudleb nedostanu. Ještě že „u nás" je pro mne dobře zásobená sámoška, a pokud ne, zachrání to večerka a pilný Vietnamec.
A pak, že problém nákupních středisek domácí trh nevyřeší. ⋌(red)