Budoucí rodičky na Rychnovsku nemusejí mít zbytečný strach, že by musely jezdit do porodnice až do Náchoda nebo do Hradce Králové. Ačkoliv se tato fáma nesla městem, rychnovská porodnice se rušit nebude. „Žádné takové rozhodnutí nebylo vzneseno, v nejbližší době nemá kraj žádný záměr provádět rušení rychnovské porodnice,“ řekla rezolutně radní Královéhradeckého kraje Jana Třešňáková.

Důvodem obav byl limit České gynekologické a porodnické společnosti, která přišla s tím, že porodnice, v nichž se ročně narodí méně než tisíc dětí, by měly být zrušeny. Podle společnosti porodníci se pak dostávají ke komplikovaným porodům jen jednou za čas, a tudíž nemůžou mít velké zkušenosti.

„Pokud pak v těchto zařízeních není dostatek případů a frekvence běžných porodů je nízká, patologických případů, na kterých lékaři získávají zkušenosti, je ještě méně. Nemají tedy potřebné zkušenosti, a to je riziko,“ řekl před časem médiím předseda České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák.

Podle Třešňákové je však zcela zásadní to, že kraj má zpracovanou koncepci o tom, že rychnovská porodnice bude fungovat i nadále, jelikož je spádovou a dojezdovou také pro rodičky z hor.

„Na to, aby byla zrušena rychnovská porodnice nemůžeme přistoupit a nemyslím si, že by se to v nejbližší době změnilo,“ dodala radní kraje Jana Třešňáková.

Starosta Rychnova nad Kněžnou Jan Skořepa na to, zda by se měla porodnice zrušit nemá vyhraněný názor. „To je otázka spíše pro odborníky, nejsem dostatečně kvalifikovaný, abych toto soudil. Vím však, že řada rodiček i z Rychnovska jezdí rodit někam jinam, což má asi také svůj důvod,” řekl Skořepa.

A jaká by v případě, že by se rychnovská porodnice zrušila, byla rizika pro rodičky? „Je to spíše problém vzdálenosti. Čím je porodnice dál, tím hůře pro rodičku, protože to bude trvat déle, než se dostane do lékařské péče. Také je zde podstatně vyšší riziko předčasných porodů. Myslím si, že je to nesmysl. Ve velkých porodnicích chybí osobní přístup, rodí se tam jak na běžícím páse,” uvedl primář rychnovské porodnice Ján Šándor, podle kterého by se nic závažného stát nemělo, akorát to zkomplikuje pacientkám život, protože chtějí rodit co nejblíže domovu.