O neplatiči se dozví jeho pojišťovna, případně ho čeká soudní vymáhání

„Poplatek bude hrazen po vyšetření uplatněním nemocniční poukázky v hodnotě 30 korun. Poukázky budou přenosné, nepoužité mohou být vráceny a nejsou časově omezené. V prvním pololetí budou v nemocnici instalovány prodejní automaty, jako jsou na úhradu parkovného,“ vysvětluje novinku ředitel rychnovské Oblastní nemocnice Otto Štěpán. Pokud bude pacient ošetřen v rámci pohotovostní služby, uhradí poplatek v podobě tří poukázek. V Oblastní nemocnici v Náchodě, pod kterou spadá i Opočno, na prodejní automaty nesází. „Nejdeme cestou automatů, protože členitost naší nemocnice je obrovská. Kupony bude možné zakoupit přímo v nemocnici,“ uvedl vedoucí infocentra náchodské nemocnice a oddělení dat pro pojišťovny Lukáš Hartwich.

Úhradu za pobyt v nemocnici bude pacient platit při propouštění. Pokud ji nezaplatí, dlužná částka bude vymáhána soudní cestou. „Budou se předávat složenky, které se mohou zaplatit kartou nebo v hotovosti na pokladně. Popřípadě převodem na účet,“ doplnil Otto Štěpán. Placení tak zatíží především zdravotní sestry.

Určitý postoj nemocnice zaujmou i k neplatičům. „Pokud dotyčný nezaplatí poplatek za ošetření v ambulanci, budeme pacienty upozorňovat, že budou vedeni jako neplatiči, jejich zdravotní pojišťovna se o tom dozví a v případě nastřádání větší částky samozřejmě dojde na vymáhání,“ upozornil Lukáš Hartwich s tím, že každý by měl být vždy ošetřen.

Od placení poplatků si nemocnice slibují jistý přímos financí. „Poplatky budou přínosem, nikoliv však tak významným,“ doplnil Štěpán.