Poničený dům a jeho zahrada v Krocínově ulici v Rychnově nad Kněžnou jsou zavaleny troskami zdi i zeminou, která se spolu s ní z vysoké stráně sesunula. Polámaný je i plot. Vše je obehnané páskou. U hromady je vidět i malý kočárek a hned za ním se přes celý dům táhne velká prasklina, která napovídá, že ani v něm bezpečno nebude. Je obrovským štěstím, že se nikomu nic nestalo. 

Před dvěma lety si obyvatelé téhož domu mohli nakonec při vší smůle oddechnout, bylo to jednoho dubnového večera roku 2021, když uslyšeli podivný zvuk, který prý zněl jako dusot koní. V opěrné zdi kousek od domu zela velká díra a nato se začala hroutit. Naštěstí jen na zahradu. Loni v září byla vystavěna zeď nová, ze ztraceného bednění, jenže nevydržela a minulý čtvrtek dopoledne napáchala mnohem větší škody. Nikoho nezranila, ale dům je na odpis a rodina, která ho obývala, tak rázem přišla o střechu nad hlavou.

Město obratem nabídlo náhradní bydlení v městském bytě, ale jde jen o dočasné řešení. Mluví se o tom, že poškozený dům nejspíš čeká demolice.

"Zatím se s tím nic nedělá. Bohužel. My jako rodina jsme rozdělená po známých a co se týče náhradního bydlení, tak ano, je to dočasné. Nejsou tam vyhovující podmínky na domov pro malé děti. Takže jsme se takhle rozdělili, ale není to na stálo. Holky potřebují stálé zázemí a ne se pohybovat po známých. Je to hodně těžké tuhle situaci zvládat," svěřil se Deníku Petr Stibor, ovdovělý otec čtyř dětí, který žil v domě v nájmu.

close Dům v Krocínově ulici je na odpis. info Zdroj: Deník/Jana Kotalová zoom_in Dům v Krocínově ulici je na odpis.

Policie se už touto záležitostí zabývat nebude.

"Policisté byli přivoláni k zajištění místa havárie a poskytnutí součinnosti dalším složkám integrovaného záchranného systému. V tuto chvíli událost dále neprověřujeme, jelikož nebylo zjištěno, že by se mohlo jednat o protiprávní jednání," sdělila policejní mluvčí Lucie Konečná.

O minulém víkendu se zřítila také část kamenné zdi za budovou Základní školy a Praktické školy nedaleko odsud. Asi kubik zdiva spadl na sousední soukromý pozemek, kde ale větší škody nezpůsobil. Dům, na jehož zahradě kameny skončily, je neobývaný. Podle vyjádření vedoucího rychnovského odboru správy nemovitostí Milana Bělky poškozenou plochu školního dvora oddělují zábrany a další postup určí statik.

"Ve čtvrtek v 9 hodin ráno máme jednání se statikem v Pardubicích, žádný jiný termín dřív možný nebyl. Pak asi proběhne schůzka na místě a uvidíme, jaké bude řešení. Realizace toho řešení samozřejmě nebude snadná. V současné době je to zajištěné, aby tam nikdo nemohl vstoupit, ale čekáme na vyjádření statiků. Nemáme zprávy o tom, že by se zeď bortila i v dalších částech, i když nějaké trhliny tam jsou," uvedl Bělka.

Průzkum v místě se prý již před lety prováděl. "Nahoře byla trhlina, která tam je dodnes a nezpůsobila vůbec nic. Toto je pro nás nové, je to u objektu, kam se normálně člověk nedostane. Léta letoucí tam teče voda a dřív se to stavělo tak, že tam žádné odvodnění nebylo," vysvětluje Bělka s tím, že na zdivu nejspíš zapracovala právě voda a mrazy.