Slovo adventus v latině znamená příchod. Rychnovský deník přichází s unikátním projektem, při němž pět klasických koled spojí celou Českou republiku. Zastavte se a pojďte si spolu s námi zazpívat a zapomenout na běžný shon.

Avšak 12. prosinec nebude jen dnem, kdy se rychnovský Kolowratský zámek rozezní písněmi, ale i dnem, kdy se jeho nádvoří zaplní řemeslníky a jarmarečníky z celé republiky. Zastavte se na chvíli!

Program sedmých Rychnovských zámeckých trhů aneb Česko zpívá koledy bude skutečně nabitý. Brány nádvoří se otevřou v pravé poledne, kdy se rozezní zvony ve zvonici.

Návštěvníci si budou moci ve stáncích prohlédnout i zakoupit různou keramiku, vánoční ozdoby, věnečky a svícny, dárkové předměty a spoustu dalších tradičních výrobků. Nebudou chybět i ukázky řemesel a samozřejmě i stánky s občerstvením, ať již masitým, či sladkým a slaným pečivem.

Během odpoledne se nádvořím ponesou také koledy a písně z nového vánočního CD rychnovského dětského sboru Carmina a Mladého týnišťského bigbandu. Potkáte i pravého flašinetáře a budete si s ním moci zabroukat tu svou písničku.

V 18 hodin pak přijde ten pravý čas, kdy se na scéně objeví dětský pěvecký sbor Mezissimo z Českého Meziříčí.

Kdo by koledy Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Nesem vám noviny, Dej Bůh štěstí tomu domu a Pásli ovce valaši neznal nazpaměť, nevadí. V den jarmarku najdete malý zpěvník přímo v Rychnovském deníku.

Zaznějí koledy

O závěr celého dne, kterým vás provede moderátor Jan Dušek, se postará Livie Kuchařová a poté i rychnovský sbor Carmina Alta.

Toto uskupení absolventů Rychnovského dětského sboru společné zpívání natolik ovlivnilo, že v něm i nadále pokračují. Je to komorní soubor, který vznikl v září roku 2009 a má na svém kontě spolupráci s významnými tělesy a osobnostmi české hudby.

„Na akci budeme zpívat české a evropské písně a koledy. Těšíme se, že přijde hodně lidí, kteří budou naladěni nejenom na nákupy, ale i na hudbu," doufá umělecký vedoucí sboru Karel Štrégl.

O impozantní závěr se postará po 20. hodině  Lovecké Trio z Hradce Králové. Zvuk horny se stane tou správnou předvánoční tečkou.

Lovecké Trio Hradec Králové se do svých nástrojů opře na závěr odpoledne a postará se tak o příjemnou a nezapomenutelnou tečku večera. Trojice Jan Šustr, Ladislav Holman a Michal Šmerda spolu hraje již patnáct let.

„Začínali jsme s klasickou loveckou hudbou při honech. Nyní je náš repertoár bohatší," říká Jan Šustr. Ze tří horn se linou tóny, jež jsou oblíbené i při zámeckých slavnostech nebo i při adventních koncertech. Navíc trio spolupracuje se Svatohubertským řádem. Duchovní hudba tak pro ně není neznámou oblastí.

„Děláme i komponované programy nebo hudebně dramatizovaná pásma," doplnil Jan Šustr.

Česko zpívá koledy - Rychnov n. K.

Program VII. Rychnovských zámeckých adventních trhů aneb vánoční akce Česko zpívá koledy

12.00 - Zahájení jarmarku vyzváněním zvonů v zámecké zvonici
14.30 - Vystoupení mažoretek Colloredo Opočno
15.00 - Slavnostní zahájení zástupci pořadatelů
15.00 – 17.30 - Vystoupení dětí základních, mateřských škol a ZUŠ z Rychnova nad Kněžnou
18.00 - Česko zpívá koledy s Deníkem, Vystoupení dětského pěveckého sboru Mezissimo z Českého Meziříčí
19.00 – 20.00 - Vystoupení Livie Kuchařové a následně rychnovského sboru Carmina Alta
20.15 - Závěr v podání Loveckého Tria Hradec Králové

Během celého odpoledne se bude konat jarmark na nádvoří zámku, kde se představí řemeslníci z celé republiky. 
K zakoupení a obdivování budou vánoční ozdoby, keramika, dárkové předměty, zvonky a zvonečky, k chuti přijdou sladké vánočky, drobné cukroví, trdelníky, preclíky, klobásky a zahřeje tradiční punč či svařené víno. Během dne budou znít koledy z nového vánočního CD rychnovského sboru Carmina a na nádvoří potkáte i pravého flašinetáře.
Nebude chybět ani rychnovská kavárna Láry Fáry, která Vám nabídne své dobroty, ale představí i další výrobky od hendikepovaných spoluobčanů.