Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pomohla petice v komunikaci?

Opočno - Obyvatelé bojují za zpřístupnění zámeckého parku. Pokud jej chce využívat město a jeho občané, musí se stanovit pravidla spolupráce.

27.2.2011
SDÍLEJ:

U starých a nemocných stromů hrozí zlomení a případný pád, v Opočně je tento jev stále častějšíFoto: Josef Jirák

Uzavření zámeckého parku zvedlo v Opočně vlnu protestu občanů, kteří reagovali sepsáním petice. Důvodem nespokojenosti byla především délka uzavírky.

Podle návštěvního řádu má být park otevřený od 1. dubna do konce října. „Krásné počasí bývá i mimo tyto měsíce. Žádné nebezpečí úrazu nehrozí, pětiměsíční uzavírka je zbytečná,“ nechápou iniciátoři petice přístup správce areálu, kterým je Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Josefově.

Na čtvrtečním veřejném jednání zastupitelstva převzal petici s podpisy 1067 občanů ředitel josefovského pracoviště Oldřich Pešek.

Pešek do Opočna přijel vysvětlit stanovisko památkářů. Prvním velkým nedorozuměním je podle něho délka uzavírky parku. „Ano, návštěvní řád uvádí, že park je otevřen od dubna do října,“ připouští Oldřich Pešek. „Ale to je doba, kterou garantujeme. Pokud to dovoluje počasí, necháváme otevřeno déle, loni jsme zavřeli až na počátku prosince.“

Důvodem je také bezpečnost obyvatel

Občané by však přivítali zpřístupnění parku i v zimních měsících, kdy je největší riziko inverze a smogu, park je pro ně místem procházek na čerstvém vzduchu. Dočkají se?

Důvodů uzavírky je několik, jedním z nich je bezpečnost. Ta se řešila už při jednáních s radnicí, na zastupitelstvu to potvrdil starosta Štěpán Jelínek.
„Chápeme požadavky občanů, proto připravujeme návrh, jak je město schopno pomoci s údržbou horního prostoru parku, který by mohl být v budoucnu využíván po celý rok. Součástí návrhu musí být i řešení zábran, kterými by byl zamezen vstup do dalších částí. Připravujeme také vyhlášku, která dá více pravomocí policii,“ zmiňuje starosta i nutnost řešení vandalismu.

Problémem však není jen bezpečnost v době nepříznivého počasí a vandalismus. Ve čtvrtek se mluvilo především o stavu parku. „Stromy jsou staré a my nemáme jejich inventarizaci, to znamená odborné posouzení jejich stavu. Jakmile přistoupíme k inventarizaci, situace se změní. Například v Hrádku u Nechanic se po odborném posouzení bude muset přistoupit k vykácení téměř třetiny stromů, které jsou staré a nemocné. U takových stromů hrozí zlomení a případný pád bez ohledu na klimatické podmínky. V Opočně k tomu dochází stále častěji. A jsme znovu u bezpečnosti,“ vysvětluje Oldřich Pešek rizika opočenského parku. Jeho slova potvrzuje správce zámku a parku Josef Jirák. „Samozřejmě provádíme běžnou údržbu, u stromů to je především prořezávání suchých větví. Ale do vnitřku stromu a do jeho kořenového systému nevidíme. Bez odborného posouzení zdravotního stavu nedokážeme odhadnout případná nebezpečí. Navíc opočenský park je na skále, podloží je tu velmi mělké. Během jarního tání se zdá lidem bezpečno, přesto v tomto období je půda silně podmáčená a hrozí nejvíce vývratů.“

K inventarizaci dojde již letos

Bude situace řešena? Zdá se, že Opočnu se blýská na lepší časy. V horní části, kde je zhruba 200 stromů, začne inventarizace už letos, dle sdělení památkářů by se měla do konce roku stihnout. Postup bude stejný jako například u Ratibořic, v návaznosti na inventarizaci se může žádat o dotaci a přikročit k postupnému ozdravení parku. „V celém parku roste zhruba 3 000 stromů. Cílem je odborné posouzení všech porostů, ale vzhledem k náročnosti a financím dnes nejsme schopni říci, kolik času si celý areál (téměř 22 ha) vyžádá. Horní část se však bude řešit letos,“ slibují památkáři.

Je třeba stanovit určitá pravidla

Petice bývají chápány jako nátlak, po čtvrtečním jednání se zdá, že mohou být i užitečné. „Mohli jsme vysvětlit situaci. Přístup – jsi majitel, starej se – tady nemůže fungovat, to by pak bylo opravdu uzavření nejjednodušším řešením. Pokud chce park využívat město a jeho občané, musí se stanovit pravidla spolupráce,“ zhodnotil po čtvrtečním jednání petici Oldřich Pešek. Také pro petiční výbor bylo jednání přínosem. „Dostalo se nám vysvětlení, argumentům památkářů rozumíme. Především vítáme, že obě strany, tedy město i správce areálu, o našem požadavku jednají, informují nás o jednotlivých krocích, věříme, že to tak bude pokračovat,“ doufá za petiční výbor Božena Tymichová.

Dana Marková

27.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Volební místnosti jsou i pod policejním drobnohledem

Policie i nadále pátrá po totožnosti mrtvého muže, jehož tělo bylo nalezeno  v pátek odpoledne v centru Jičína v jedné z podzemních vodních nádrží.
AKTUALIZOVÁNO
3

Vražda v parku? Policie pátrá po totožnosti muže

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

Královéhradecko - Adolfu Klepšovi mohou voliči posílat preferenční hlasy. Nepropadnou. Podle krajského úřadu připadnou straně, za kterou Klepš kandidoval. Přesto je to podle úředníků neobvyklá situace a poslané hlasy lze vnímat pietně či symbolicky.

Křovičtí hasiči zvou na zabíjačkové pochoutky

Křovice - Že jsou hasiči nejen na hašení požárů, ale také hybnou pákou a základem společenského života v obci, dokazují pravidelně členové sboru dobrovolných hasičů v Křovicích. Proto připravili na sobotu 21. října tradiční den ve společnosti typických českých pochutin.

Opočno vzdorovalo Náchodu polovinu utkání

Opočno - Páté kolo Krajské hokejové ligy nabídlo souboj týmů ze suterénu tabulky, ve kterém poslední Opočno hostilo předposlední Náchod. Z výhry se radovali hosté, domácí Baroni stále čekají na první bodový zisk.

V obci Přepychy přivítajío víkendu nové občánky

Přepychy - V Přepychách přivítají do života další čtyři nové občánky. Stane se tak v sobotu 21. října v kapli Panny Marie v údolí Dřízna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení