Děsivou skutečnost odhalilo protipovodňové cvičení Vltava a Labe 2007. Podle hejtmana Královéhradeckého kraje Pavla Bradíka hrozí, že při skutečných záplavách nebudou moci lidé spoléhat na pomoc armády.
„Při případném zrušení až tří ze šesti záchranných praporů, o kterém uvažuje ministerstvo obrany, nebudeme schopni zajistit dostatečnou pomoc,“ řekl Pavel Bradík.
Záměr ministerstva vychází z vládní reformy veřejných financí. V minulosti se kraj mohl spolehnout na vojáky z Kutné Hory. „Pokud by bylo praporů méně, může se stát, že o ně přijdeme. To by byl velký problém,“ dodal hejtman.
Do cvičení, které má do pátku prověřit postupy a spojení mezi jednotlivými štáby a záchranáři, se v kraji zapojilo 35 měst a obcí, kraj a hasiči. Připravenost k boji se živlem prověřují na 20 situacích.
„Řešili jsme evakuaci domků v Záměli, ohrožení fakultní nemocnice, nebo zatopení Domova důchodců ve Dvoře Králové,“ řekla Eva Valterová z krajské povodňové komise.
Někde se však cvičení změnilo v likvidaci skutečné pohromy. „Na horách byla situace horší než při orkánu Kyrill. Na Hradecku jsme ale zaznamenali jen krátkodobé výpadky,“ řekla mluvčí společnosti ČEZ pro východní Čechy Šárka Beránková.

Hasiči bojovali se zmatky

Hasičům ve čtvrtek dělalo problémy rozlišovat mezí fikcí a realitou.
Uprostřed jejich celorepublikového protipovodňového cvičení je protichůdnými informacemi zásoboval Český hydrometeorologický ústav. Jeho fiktivní zprávy o povodni byly součástí cvičení. Mezitím se ale Labe, Stěnava a Doubrava vzdouvaly i ve skutečnosti.
Jako by se proti hasičům počasí spiklo. Několik měsíců pořádně nezapršelo, a najednou tohle! Přesně uprostřed jejich tréninkových manévrů.
„Občas to dalo práci rozlišit, co je cvičná zpráva a co opravdová,“ usmívá se mluvčí královéhradeckých krajských hasičů Martina Žahourková.
Řeky naštěstí dosáhly jen druhých povodňových stupňů, takže kromě popadaných stromů a několika vytopených sklepů nebyli hasiči potřeba. Mohli sedět hlavně u počítačů a vysílaček. Protipovodňové cvičení mělo víc než práci v terénu vyzkoušet komunikaci záchranářů a s úřady. (kim)

Kraj ohrožuje voda skoro každý rok

Je tomu už pět, respektive deset let, ale vzpomínky postižených lidí jsou dodnes jako živé.
A co víc, obyvatelé Kounova na Rychnovsku si jako vůbec nejničivější pamatují lokální povodeň z roku 1998. Tehdy velká voda vzala v okolí život šesti lidem a odnesla s sebou několik domů. Za několik hodin z 22. na 23. července tu napršelo přes 500 milimetrů. Tedy stejně, jako spadne v Praze za celý rok.

A bylo to téměř bez varování meteorologů. Podle nich na východě Čech hrozily jen lokální přívalové deště.
„Dodnes mám z vody takovou hrůzu, že při sebemenší připomínce blížících se dešťů si už uklízím věci,“ řekla Anežka Bláhová. Dům poté, co jí voda skoro strhla střechu, opravila teprve nedávno.

Povodně vyplavovaly vesnice pod Orlickými horami a Krkonošemi pravidelně i v dalších letech. Buď přišla jarní povodeň z tajícího sněhu, nebo velká letní. Nebo dokonce obojí, jako se tomu stalo vloni.

I když ta byla přece jen nesrovnatelná s celorepublikovými následky povodní v letech 1997 a 2002. Zatímco ta první zasáhla spíše Moravu a druhé se zase říká česká, východ Čech zasáhly obě.

V červenci 1997 napršelo v Krkonoších, Orlických horách a především na Lanškrounsku a Králicku za pouhých pět dní až 200 milimetrů srážek. To je čtvrtina množství, které v průměru spadne za celý rok. Šestého července byly evakuovány Třebovice a Opatov na Orlickoústecku. Nejhrozivěji se rozlila Tichá a Divoká Orlice. O tři dny později řeka protrhla hráze u Hradce Králové. Desátého července se začínají Východočeši vracet do svých rozbahněných domovů.

A srpnová povodeň v roce 2002 přišla dokonce nadvakrát. Po několikadenních lijácích v Čechách nastal kolem 10. srpna klid, aby vzápětí lijáky udeřily nanovo. A nasáklá půda už nestačila vodu vstřebat. Za tři dny, od 11. do 13. srpna, spadlo na krkonošských Pomezních boudách 590 milimetrů vody.
„Zase se budeme klepat, že jak začne pršet, že to půjde do baráku,“ řekl Stanislav Tichý z Travné u Horního Bradla na Chrudimsku. Velká voda ho ohrozila za posledních šest let čtyřikrát.