Povodňovou vlnu střídá vlna humanitární a jiné pomoci. Kromě k tomu určených organizací se hlásí obce z Rychnovska a od zítřka se mohou zapojit i jednotlivci.

Co zbylo ve skladu z povodní v květnu

„Dnes odpoledne odjíždí jedna dodávka pravděpodobně na Liberecko, zbyly nám ve skladu ještě věci shromážděné během povodní z května,“ sdělila Deníku Olga Rohrová z rychnovské pobočky Českého červeného kříže a dodala: „Na pomoc se už přihlásila Rokytnice v Orlických horách, takže spolupracujeme s nimi. Z postižených oblastí nás požádalo ještě Děčínsko, ale těm jsme přislíbili pomoc ze sbírky, která proběhne v úterý a ve středu.“ Zájemci o pomoc mohou tedy dnes od 13 do 17 hod. a zítra od 10 do 17 hod. veškeré úklidové a dezinfekční prostředky, pracovní pomůcky a hygienické potřeby nosit do Základní školy Kolowratská v Rychnově nad Kněžnou. Jak dále potvrdila Olga Rohrová, podle informací z oblastních spolků ČČK, balené potraviny už nejsou nutné a balená voda je třeba pouze v omezeném množství.

Dalším způsobem jak mohou pomoci jednotlivci, je kontaktovat organizaci ADRA. „My sami zatím nic neorganizujeme. Osobně jsem přemýšlela, co by se dalo dělat, ale ty lidi vědí, že se na nás v případě potřeby mohou obrátit , “ uvedla Eva Hvězdová, pracovnice ADRY za Rychnov nad Kněžnou. ADRA tedy v případě, že ji kontaktují buď lidé z postižených oblastí nebo zájemci o pomoc, slouží místo role iniciátora spíše jako prostředník. „Každopádně je dobré nám zavolat, protože máme kontakty, a tak víme, kde je právě nejvíce potřeba ten který druh pomoci. A nebo když lidé pošlou peníze, nakoupíme za velkoobchodní ceny košťata a kbelíky sami,“ doplňuje Eva Hvězdová, která už se sice přímo organizací pomoci pro povodněmi zasažené oblasti nezabývá, ale podle svých slov komukoliv, kdo by se na ni obrátil, ráda pomůže.

Stejně tak dobrovolníci připravení jet do severních Čech a pomáhat vlastníma rukama se mohou na ADRU obracet. Pracovníci je nasměrují do aktuálně nejpotřebnějších lokalit.

Pomáhá i policie

Jak je při povodních obvyklé, pomáhají hasičské jednotky a vojáci, z Rychnovska však vyrazili v neděli a v pondělí i policisté. „Akci řídí krizový štáb, který v součinnosti s místní policií vytipoval oblasti, které je třeba zajistit. Policisté hlídají určené objekty - vytopené objekty soukromých osob i firem, podílejí se na bezpečnostních opatřeních, která by měla zamezit rabování,“ informovala Deník mluvčí Obvodního oddělení Policie ČR v Rychnově nad K. Alena Kacálková.

Kateřina Řehořová