Azvláště vtomto předvánočním čase se okresní město zaplnilo polskými občany, kteří přijeli nejen za nákupy, ale také se dobře najíst do zdejších restaurací. Většina znich vítá vstup obou zemí do tak zvaného schengenského prostoru. „Jezdím na Náchodsko pravidelně a myslím, že mě celníci na hranici vBělovsi už dobře znají. Vstup kvám byl vždycky bez problémů, ale je jasné, že teď, kdy se otevře hranice to bude mít ještě svobodnější rozměr,“ uvedl vnáchodské ulici Kamenice Dariusz Glondek zKłodzka.
Otevření hranic, které se uskuteční dnes úderem půlnoci, vítá iAgnieszka Svobodová. ta sice pochází zpolského Walbrzychu, ale provdala se do Jaroměře. „Stejně jako ostatní jsme přijeli do Náchoda za vánočními nákupy. Otevření hranic vítám. Je to další krkok ke svobodnějšímu pohybu lidí,“ myslí si. Úplným pohybem osob však příliš nadšený nebyl Adam Kuroņ zPolanice Zdrój, jenž právě čekal na oběd vrestauraci USlovana. „Trochu se bojím, zda to policisté zvládnou, protože úplné oteveřní hranic určitě využijí irůzné nekalé živly. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet. Mohli bychom nabrat zkušenosti vzápadoevropských zemích. Pokud vím, tam se prochází a projíždí hranicí bez problémů už řadu roků,“ domnívá se Kuroņ.
Tři skupiny hraničních přechodů
Hraniční přechody do Polska, které se vnoci otevřou dokořán, byly dosud rozděleny do tří kategorií. Šlo osilniční hraniční přechody, přechody určené výhradně pro malý pohraniční styk a přechody– turistické stezky. Největším silničním přechodem je Náchod– Kudowa Zdrój, dále Otovice– Tłumaczów, Starostín– Goliňsk a Srbská– Miloszów. Malý pohraniční styk se odehrával na přechodu Malá Čermná uHronova– Czermna. Návštěvníci zobou zemí využívali také turistické stezky Česká Čermná– Brzozowice, Malá Čermná– Czermna, Žďárky– Pstrązna, Machovská Lhota– Ostra Góra, Machovský kříž– Pasterka, Božanow– Radków, Janovičky– Głuszyca Górna, Ruprechtický Špičák– Łomnica, Zdoňov– Łaczna, Ruprechtický Špičák (vrchol)– Łomnica a Žďárky– Pstrązna.
Co to je schengenský prostor?
Schengenský prostor je území států, na jejichž společných hranicích nejsou vykonávány hraniční kontroly. Vnitřní hranice schengenského prostoru je možné překračovat na jakémkoliv místě a vkteroukoli denní či noční hodinu. Občan pouze musí být schopen vpřípadě potřeby předložit doklady potvrzující jeho identitu a státní příslušnost. Ochrana hranic se soustředí na tak zvané vnější schengenské hranice, což jsou pozemní hranice, mezinárodní letiště a mořské přístavy, a je doprovázena úzkou spoluprací členských států vřadě dalších oblastí. Česká republika, jako jedna zmála států spolu sRakouskem a Lucemburskem, bude mít vnější hranice jen na mezinárodních letištích, to znamená, že sousedí jen se státy schengenu. ČR se stane součástí schengenského prostoru na základě rozhodnutí rady EU, a to už zdneška na zítřek. Předpokládané datum pro zrušení ochrany vnitřních pozemních hranic je 1.ledna 2008a pro zrušení kontrol na letištích 1.dubna 2008.