Součástí byly tradiční závody v požárním sportu, ukázky požární techniky a první pomoci, odpoledne po soutěžích patřilo zábavě.

Závodů se zúčastnilo několik družstev ze sousedního Polska, například z Bystrzyce Kłodzke, kde má hasičský sbor 130letou tradici.

„Každoročně se sem sjede 12 až 13 týmů, je to akce, kterou jsme začali dělat společně na základě aktivit s polskými kolegy, dostali jsme na to původně grant z Evropských fondů, teď už to děláme bez něj jako tradici,“ řekl starosta Orlického Záhoří Vojtěch Špinler. A pochlubil se, že hasiči v obci mají v současné době k dispozici kompletní vybavení, nově opravenou hasičskou zbrojnici, evakuační vozidlo, z evropských fondů získala obec grant na nákup vyprošťovacího vozidla.
„Je to hlavně kvůli tomu, že jsme v odlehlé části Orlických hor, kam mají záchranné složky problém dojet včas, chceme ještě pořídit defibrilátor, aby hasiči mohli, když dojde k nějakému problému, než přijede záchranka nebo policie, poskytnout první pomoc,“ dodal Vojtěch Špinler a doplnil, že je to i kvůli turistům, kteří stále častěji zavítají do těchto míst.

Nejvíc hasiči z Orlického Záhoří vyjíždějí kvůli technické pomoci, likvidují popadané stromy a uvízlá vozidla. I proto se obec rozhodla, že pořídí vyprošťovací vozidlo, protože se vzhledem k uzavřenému Náchodu zvýšila nákladní i osobní doprava. „Když zůstane v zimě uvízlé vozidlo nebo třeba i autobus, je to problém i pro hasiče i na horách, protože současný vyprošťovací vůz bez řetězů má problémy se do náročného terénu vůbec dostat,“ řekl starosta.

Co se týče samotných závodů, putovní pohár si tentokrát odvezlo mužské družstvo z Rokytnice v Orlických horách, na druhém místě skončili hasiči z Bohdašína a třetí místo obsadili polští hasiči z OSP Plawnica.