Tak jednotní snad ještě nikdy nebyli. Od komunistů až po pravici jsou východočeští politici rozhořčeni verdiktem Ústavního soudu o odkladu voleb a volají po co nejrychlejším řešení – tedy ve středu domluveným rychlým schválením ústavního zákona.

Odklad voleb by totiž navíc mohl citelně ovlivnit správu věcí veřejných i na úrovni měst a obcí a ohrozit jejich rozpočty na příští rok, ze kterých zajišťují povinné výdaje na školství či zdravotnictví.

„Už podruhé v krátké době jsme ze sebe udělali před celou Evropou kašpary. Nejdřív necháme padnout vládu uprostřed unijního předsednictví, teď zase tohle. Ale bezprecedentní situace si vyžaduje mimořádná řešení,“ uvedl náměstek pardubického hejtmana a místopředseda lidovců Roman Línek, jindy umírněný politik.

„Podobný způsob vyvolání předčasných voleb tady přece byl užit už jednou a nic se nestalo. Pokud budou volby odloženy, mohla by mít současná úřednická vláda problém se schválením rozpočtu; případné rozpočtové provizorium by ale mělo na krajský rozpočet citelný dopad. Vždyť státní dotace převyšují vlastní daňové příjmy krajů,“ přisvědčil hradecký hejtman Lubomír Franc (ČSSD).

Franc má pravdu, v roce 1998 poslanci uvolnili cestu k předčasným volbám podobným způsobem jako letos. „Jenže tehdy nebyl žalobce,“ podotkl Línek.
„Všechno to začalo pádem Topolánkovy vlády. Jenže Ústavní soud vzniklý problém nezjednodušil, právě naopak, jeho rozhodnutí ke stabilizaci situace nepřispěje. Což je špatná zpráva právě teď, v době ekonomické krize. Vzniklý chaos může přinést i politické turbulence. Úřednická vláda totiž nic nevyřeší, to je udržovací vláda bez odpovědnosti k voličům,“ míní šéf hradecké krajské ODS Ivan Adamec.

„A volební kampaň se odkladem voleb jen prodlouží, což přinese vzestup předvolebního populismu, který při řešení ekonomických problémů potřebujeme ze všeho nejméně,“ dodal Adamec. Nástupu permanentní kampaně se obávají všichni. Především malé strany s malými rozpočty.

Ale ne všichni jsou roztrpčení. „Ústavní soudci chrání ústavu a jí zakotvené principy demokratické společnosti. Politici včetně prezidenta mohou nechápavě kroutit hlavou a rozčilovat se. Běžný občan by ale měl zaplesat! Konečně to vypadá, že máme skutečnou demokracii chráněnou nejvyšším zákonem, nad kterým bdí fundovaní soudci. A ani poslanci si nemohou dovolit vše, co je napadne!“ prohlásil bývalý náchodský senátor Petr Fejfar.

Podle středečních informací z vedení Pardubického kraje však zatím není ohrožena třídenní návštěva prezidenta Václava Klause v regionu, plánovaná na příští týden.