Jde o kampaň Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje, jejímž cílem je zvýšit bezpečnost nemotorizovaných účastníků silničního provozu. Cyklisté a chodci všech věkových kategorií budou při preventivním setkání, ať již přímo na silnici nebo při preventivních přednáškách, informováni o důležitosti dobré viditelnosti při pohybu na pozemní komunikaci.

Chodci a cyklisté kromě důležitých informací obdrží informační leták od BESIPu a hlavně si ze setkání s policistou odnesou rychloupínací reflexní pásku. Jde o žlutou pásku širokou 5 cm různých délek s reflexním pruhem uprostřed, která nositele zviditelní jak ve dne, tak i v noci, a to až na 200 metrů.
Bude rozdáno 
téměř 2000 pásek

Během kampaně policisté rozdají téměř 2000 těchto pásek, kdy součástí balení je samozřejmě podrobný popis výrobku a návod a dále základní informace o dobré viditelnosti.

Kampaně Krajského ředitelství policie HKH se účastní i rychnovský územní odbor, ve středu 12. listopadu preventistka spolu s dopravním policistou navštívila mateřskou a základní školu v Rybné nad Zdobnicí.

„Děti jsme navštívili znovu po předchozí besedě o jejich bezpečnosti, kdy jsme si mimo jiné povídali o tom, že jejich obec protíná frekventovaná silnice č. I/11, na které se řidiči přes častý dohled policistů vždy nechovají podle pravidel," vysvětluje tisková mluvčí rychnovské policie Alena Kacálková.
Dle jejích slov některé děti musejí tuto silnici přecházet cestou do školy, za kamarády či prarodiči a nyní je čas, kdy odpoledne se už smráká a brzy nastupuje tma.

O bezpečnosti poučili děti v Rybné

Z toho důvodu je pro ně bezpečnější, pokud budou při pohybu venku označeni reflexní páskou. K pásce děti dostaly i letáček, který si můžou ve škole či doma s rodiči prostudovat a na názorné ilustraci vidět, z jaké vzdálenosti řidič chodce zaregistruje, pokud jde jen v tmavém oblečení, nebo pokud používá na oblečení či batohu, tašce či botách reflexní prvky.
Rychnovští policisté se na chodce a cyklisty zaměří i v dalších dnech, jednou z lokalit, kterou ještě určitě navštíví, bude Týniště nad Orlicí, kde je jízdní kolo velice častým dopravním prostředkem.

V České republice v roce 2013 zemřelo při nehodách 134 chodců a 58 cyklistů. Oproti roku 2012 jde o mírné snížení těchto tragických čísel ( -12 chodců a – 6 cyklistů).
V Královéhradeckém kraji v roce 2014 jsme do statistik tragických nehod nemotorových účastníků silničního provozu vstoupili 20. ledna, kdy zemřela třiašedesátiletá chodkyně, do které na přechodu pro chodce v Trutnově narazil řidič s osobním vozidlem.

Za prvních 9 měsíců roku 2014 dopravní policisté vyjížděli k celkem 3152 dopravním nehodám. V celkem 244 případech se dopravní nehody účastnil cyklista, kdy 6 cyklistů na následky nehod zemřelo, 31 vyznavačů jedné stopy utrpělo těžká zranění a dalších 168 cyklistů bylo zraněno lehce. Ve stejném období v kraji při dopravních nehodách zemřel jeden chodec, 17 chodců utrpělo těžké zranění a 93 lehké.

„Jak vyplývá z výslechů řidičů motorových vozidel, kteří se střetli s chodcem či cyklistou, většinou je neviděli vůbec, nebo je spatřili na poslední chvíli a nedokázali střetu zabránit," uvádí za Policii ČR Jan Čížkovský, tiskový mluvčí policistů Královéhradeckého kraje.
Reflexní a fluorescenční materiály stojí pár korun, investice pro bezpečnost se jistě vyplatí. K dostání jsou v galanteriích, cykloprodejnách, prodejnách pracovních a bezpečnostních pomůcek, v e-shopech. (zr)