Právě lidé, kteří sedají za volant automobilu opilí, policisty trápí nejvíce. Jejich počet se totiž zvyšuje, ačkoli se policie snaží o opak. Loni bylo při kontrolách odhaleno 145 řidičů pod vlivem alkoholu a jiných návykových látek. To je sice číslo o 14 menší než v roce 2012, podle policistů je však stále velmi vysoké. „O této nekázni řidičů víme a prioritně se jí věnujeme. Při spáchání dopravních nehod hrál alkohol roli častěji, konkrétně o devět případů," prozradil Vladimír Vach, zástupce velitele.

Aktivní prevence

Bojovat proti opilcům za volantem policie podle velitele může pouze aktivní prevencí – kontrolami, které se často zaměřují na konkrétní dny a časy i na lokality.

Policisté se soustředí také na drogové dealery a výrobce omamných látek. Za šíření toxikomanie zadrželi jednu osobu, za výrobu sedm lidí a za pěstování omamných rostlin dva lidi.

Dávají si pozor

V porovnání s uživatelskou základnou by se mohlo leckomu zdát toto číslo malé. Policie však tvrdí, že při odhalování tohoto druhu kriminality dělá maximum.

„V rámci kraje pracuje TOXI tým – v okrese jeden, dva, někde i více policistů, kteří se této problematice věnují, kromě jiných povinností," popisuje Zdeněk Hlaváček, vedoucí územního odboru. Tito policisté se podle něj zaměřují na vytypované skupinky a snaží se rozkrýt sítě distributorů drog.

„Práci nám však ztěžuje jejich obezřetnost. Neustále se zdokonalují a využívají moderní techniku," prozradil Zdeněk Hlaváček.

Obezřetnost se projevuje například v komunikaci mezi distributory drog. Dávají si pozor při telefonických hovorech i během jiné komunikace, jelikož si jsou vědomi, že je může policie odposlouchávat.

„Poptávka po drogách ve společnosti je, protože se v každém městě vyskytují drogově závislí a díky tomu se k nám informace dostávají. Pracujeme proto operativně, sami zjišťujeme a také vycházíme z podnětů veřejnosti," vysvětluje Vladimír Vach s tím, že ačkoli číslo dopadených působí jako nízké, v těchto případech je často obviněno hned několik lidí.

„Tyto případy rozkrýváme několik měsíců, stejně tak dlouho je vyšetřujeme. Pachatele stíháme někdy i třikrát. Je čím dál těžší jim tento trestný čin prokázat. Policisté spolupracují, jelikož tyto osoby pendlují napříč republikou. Je to náročné administrativně i procesně,"  popisuje.

Přesto, že v okrese řádí zloději, prodávají se drogy a páchají se další trestné činy, stojí si na tom rychnovský okres v porovnání s ostatními dobře.

Je čtvrtý v pořadí, co se týká počtu kriminálních činů. Navíc tu bylo oproti roku 2012 loni spácháno o dvě procenta méně trestných činů, celkově 1128.

A zvyšuje se také jejich objasněnost. Policisté vyřešili šedesát procent z nich, což je o čtyři procenta více než předloni.

Klesla i majetková kriminalita, ačkoli zloději rozhodně nezmizeli. „Snížil se například počet vloupání do rekreačních objektů. Je to díky tomu, že si lidé uvědomují, že v chatách a chalupách nesmí nechávat drahé věci," doplnila tisková mluvčí Alena Kacálková.

V okrese se také nijak výrazně nepromítla amnestie, kterou vyhlásil bývalý prezident Václav Klaus.

„Amnestie nás zasáhla, tak jako všechny, ale nebylo to nijak extrémní," dodal velitel policistů Zdeněk Hlaváček.