Objekty se zazimovávají a čeká se opět na jaro. Celý tento cyklus se neustále opakuje. S podzimem postupně odjíždějí majitelé ze svých rekreačních chat zpátky do měst, aby se sem zase na jaře vrátili. Před opuštěním chalupy by se však měli zamyslet nad tím, zda je dobře zabezpečená proti případným nezvaným návštěvníkům. Policisté mají jen omezené možnosti kontrolovat opuštěné rekreační objekty a tak zůstává velká část této starosti především na samotných majitelích objektů. Proto policisté doporučují několik tipů, jak zabezpečit na zimu rekreační objekt před vloupáním.

Každý majitel by měl věnovat do zabezpečení své chaloupky takovou investici, jakou si zasluhuje hodnota jejího vybavení a zařízení. Možnosti jsou různé.

Objekty lze zabezpečit certifikovanými mechanickými zábrannými prostředky, což představuje na prvním místě pořízení dokonalého bezpečnostního zámkového systému. Dále je také například možné zpevnit dveře, pořídit ochranné mríže a zpevněné okenice. Pro vyšší standart ochrany lze využít elektronickou ochranu, případně připojení objektu na pult centralizované ochrany pod dohled bezpečnostní agentury.

„V žádném případě by jste se neměli chlubit svým majetkem před neznámými osobami," vzkazují policisté. Pro případ vloupání je užitečné pořídit si fotodokumentaci cenných předmětů a zapsat si výrobní čísla eketrických přístrojů. Cennější předměty policie doporučuje na zimu převézt z chalupy do bezpečí, pokud je to ovšem možné. Rekreační objekt je dobré navštěvovat přes zimu nepravidelně a postarat se o odklizení sněhu.

Uklizený sníh budí zdání obydlenosti domu. Důležité jsou i dobré sousedské vztahy, které v osídlenějších rekreačních oblastech mají svou přednost. Dobrého souseda můžete požádat nejen o odklizení sněhu, ale také o občasný dohled nad domem. Vzájemná sousedská solidarita se vyplácí a může sloužit jako ta nejlepší prevence před nezvanými návštěvníky. Pokud ve svém okolí zahlédnete podezřelé osoby, které se zdržují v blízkosti sousedovy osamělé chalupy, zavolejte na bezplatnou tísňovou linku 158 a upozorněte na jejich podivné chování policisty, kteří pomohou situaci na místě prověřit.

Pokud již dojde k vloupání, nevstupujte do objektu a vyčkejte příjezdu policistů. Některé hospodyně se ale naopak snaží po zlodějovi uklidit, aby byl v domě pořádek ještě dříve, než na místo dorazí kriminalistický technik. Takovou činností ale především nevědomky napomáhají samotnému zlodějovi, po kterém doslova zametou všechny stopy.