Obyčejně se nikdo nesvěří s tím, co ho vedlo k uvázání psa u silnice. „Oblíbené“ u nezodpovědných majitelů je vyvézt psa někam, kde to nezná, a prostě ho vypustit z auta. S hlavními protagonisty těchto neslavných příběhů se několikrát týdně setkávají strážníci, samozřejmě nejen v regionu Rychnovska.

Povinnost odchytu zatoulaného psa vzniká strážníkům skutečně téměř obden – ve všech větších městech regionu platí vyhlášky města o zákazu volného pohybu psů. V Kostelci n. O. a v Týništi n. O. se psi neodvážejí ihned po odchytu do útulku. „Psy umístíme do policejních kotců, máme je zde maximálně několik dní a snažíme se vyhledat jim původní nebo nové majitele,“ řekl velitel Městské policie Kostelec nad Orlicí Petr Černohorský. Stejně řeší každotýdenní „snůšku“ chlupatých ztracenců v Týništi nad Orlicí. Zde však psi zůstávají i několik týdnů. Díky snaze strážníků není v tuto chvíli v policejních kotcích v Kostelci ani jeden pes, v týnišťských kotcích zůstal poslední rezatý kříženec, který je však už „rezervován“. „Má si pro něj přijít jedna paní,“ potvrdila policistka Zdena Pálová.

Psi, pro které se podařilo získat novou rodinu a pána, vděčí za svůj osud také tomu, že jejich fotografie zveřejňují strážníci na webových stránkách obce. Díky tomu také může majitel snáze svého „utečence“ najít a přihlásit se o něj. „Většinou se vlastníci přihlásí tak do čtrnácti dnů,“ řekla Zdena Pálová.

První, co napadne každého, komu se ztratil pes, je zavolat právě na policii, do útulků a také na městské úřady. Pokud strážníci psa odvezou do útulku, je to právě na útraty obecního úřadu, v jehož lokalitě se pes potuloval. Přes čtrnáct dní majitelé například postrádají hnědobílého desetiletého psa plemene velš špringl španěl. „Zaběhl se v Prorubech u Potštejna,“ říkají majitelé psa, který byl opatřen čipem, a přesto jako by se po něm slehla zem.


Průměrně dva týdny


„Pokud u nás pejsek zůstane déle než dva týdny, je velmi nepravděpodobné, že se původní majitel vypátrá, i když nedávno jsme právě odevzdali jednoho ovčáka jeho paničce po třech týdnech – to je však výjimka,“ popsala Zdena Pálová. Předposlední pes z týnišťské „mezistanice“ před útulkem, čtyřletý chodský ovčák, nalezl svůj nový život a nové pány předevčírem. „Míváme tu i čtyři psy, v poslední době se nám podařilo všem najít domov a lidé si je rozebrali,“ řekla Zdena Pálová.

„Nechce se nám odvážet všechny nalezence okamžitě do lukavického útulku, který je evidentně přeplněný,“ podotkl týnišťský strážník Martin Kudláček s tím, že v poslední době psy odváží do útulku v Lanškrouně.

„Odborníci uvádějí, že pokud pes stráví v kotci dobu delší než jeden rok, ztrácí šanci na resocializaci a je téměř jistota, že se stane nebezpečným pro lidi. Tehdy je racionální přikročit k utracení neumístitelného zvířete,“ vysvětlil velitel Městské policie Týniště nad Orlicí Martin Štěpánek.

(ira)