Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pokutě se za hranicí neschovají

Rychnovsko - Stíhání pachatelů přestupků z řad cizinců se odpovědné orgány nevyhýbají. Postup při jejich vyřešení je prakticky totožný jako v případě tuzemského hříšníka.

22.3.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Archiv

Nikoho v příhraničním okrese nepřekvapí, že dopravní přestupky zde páchají i cizí statní příslušníci. Lidé bydlící podél frekventovaných tras o tom ví své. 

„Vzhledem k poloze našeho okresu je drtivá většina zahraničních pachatelů dopravních přestupků z Polska. Většinou se jedná o nedodržení předepsané rychlosti. V případě nákladních vozidel je časté nedodržení bezpečnostních přestávek,“ uvedl Rudolf Petřík, vedoucí Dopravního inspektorátu v Rychnově nad Kněžnou. Jak se však daří vymáhat na těchto řidičích dodržování pravidel?

Funguje to stejně

Mechanismy jsou různé a dá se říci, že stejné jako v případě tuzemských řidičů. Pokud šofér uloženou pokutu zaplatí na místě nebo do čtrnácti dnů, je vše snadné. Pohledávky za ty nezaplacené jsou pak předány Celnímu úřadu v Náchodě.

Pokud však řidič s uloženou pokutou nesouhlasí nebo ji za spáchaný skutek není možné uložit, jde případ stejně jako u českých řidičů do správního řízení na příslušném městském úřadě.

Zcela jiná praxe je pak u řidičů kamionů, kteří nedodrželi povinné bezpečnostní přestávky. „Na místě je uložena kauce, která se pohybuje v rozmezí, v jakém je možné uložit sankci. To znamená od 10 do 50 tisíc korun, které jdou krajskému úřadu, jenž o této problematice rozhoduje. Teprve pak může řidič odjet. Následně se vše řeší ve správním řízení,“ vysvětlil postup vedoucí dopravního inspektorátu.

Pokud se pak odpovědná osoba nedostaví, kauce propadá. Jestliže se dostaví, záleží na výši konečné pokuty. Část kauce, případně i celá, může být vrácena zpět nebo naopak hříšník ještě připlatí. Částky mohou být samozřejmě shodné.

Jejich podíl vzrostl

Na tuto problematiku se obecně rychnovští policisté v loňském roce více zaměřili, což se projevilo i ve statistikách. Loni bylo za 21 přestupek vybráno na kaucích 265 tisíc korun. O rok dříve to bylo jen 132 tisíce za devět takových skutků, kterých se dopustili jak domácí, tak zahraniční řidiči.

Mírně vzrostlo i procento cizinců, jejichž přestupek byl řešen blokovou pokutou, v rámci celkového počtu uložených pokut. V loňském roce byl podíl cizinců zhruba 2,9 procenta, o rok dříve 1,9 procenta. Většina z nich byla z členských zemí Evropské unie. Tento údaj se dá vysvětlit hned vícero způsoby. Třeba vyšším podílem přítomných cizinců, změnou jejich chování, ale i větší angažovaností odpovědných orgánů.

Podceňování této problematiky ze strany dopravní policie nicméně rozhodně odmítl i její velitel. „O problémech na příjezdových cestách k automobilce v Kvasinách víme. Máme vytipované úseky, na kterých působí policejní hlídky. Nemůžeme být na místě 24 hodin denně, ale v kritické časy se snažíme patřičně reagovat,“ dodal Rudolf Petřík.

Závažnější případy jdou do správního řízení, které vedou příslušné odbory. Přesto, že na dopravní přestupky se žádná mezinárodní dohoda nevztahuje, není prý s většinou cizinců, kteří spáchali přestupek v Česku, výraznější problém.

„Větší problém než cizí státní příslušnost je obecně povaha některých přestupků. Například řízení pod vlivem alkoholu je velice dobře prokazatelné. Nejhorší je to pak při některých nehodách. Například při odbočování vlevo, kdy je řidič zároveň předjížděn. Cizinci tvoří kolem šesti procent naší agendy, ale drtivou většinu případů se daří dořešit,“ uvedl Lukáš Krátil, vedoucí oddělení přestupků na rychnovské radnici.Velké procento ze zahraničních hříšníků má totiž pracovní vazbu na Rychnovsku a kvůli zaměstnání si chce udržet čistý štít.

O úspěšném uzavření většiny případů mluví i v Dobrušce. „Cizinci tvoří méně než pět procent případů a například doručování písemností do Polska funguje dobře,“ potvrdil Luděk Kirschlager z odboru dopravy. Postup je prý stejný a pokud ještě nemá dotyčný řidič svou evidenční kartu, je mu založena.

Podobně odhaduje podíl zahraničních pachatelů přestupků jeho kolegyně v Kostelci. „Vedle Poláků je to velké množství Ukrajinců a řada jiných národností. Většina z nich tu ale má vazbu díky zaměstnání,“ uvedla Jitka Jičínská z odboru dopravy.

Autor: Michal Friček

22.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Obrovskou historii má hornictví na Žacléřsku, uhlí se tam dolovalo 422 let.  Jeho dějiny popsal Jiří Mauer.
23

Z hornické bašty je skanzen

SNÍH NA ČERNÉ HOŘE. SkiResort již díky moderní technologii, navzdory teplému počasí, zasněžuje část sjezdovky Anděl.
9

Továrna na sníh už chrlí zásoby na Černé hoře

Anketa Deníku: Proč jdu letos volit?

Královéhradecký kraj - Zeptali jsme se: Jdete letos volit a proč?

Vítězný tým Ruce v bok byl suverénní, neztratil ani bod

Rychnov nad Kněžnou - Rychnovští Sokolové uspořádali nohejbalový turnaj trojic.

Řidiči si oddychnou. Do Úprkovy ulice se vrátí auta již příští úterý

Hradec Králové - O měsíc dříve, než bylo původně v plánu, se vrátí automobilová i autobusová doprava na opravenou Úprkovu ulici v Malšovicích.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení