Dvě miliardy nebo půl miliardy?

Včera odpoledne se účastnil společného jednání s ministrem Nečasem prezident Asociace sociálních služeb Jiří Hořecký: „V podstatě se opakuje stejná situace jako v loňském roce, kdy scházela v této sféře stejná částka,“ řekl Hořecký. Petr Nečas za ministerstvo práce a sociálních věcí a za ministerstvo financí přislíbil, že v průběhu roku 2009 dojde k průběžnému rozpočtovému navýšení o miliardu a půl. Rozdíl půl miliardy bude požadován po krajských úřadech a obcích.

„Ve středu jsme se účastnili porady na Krajském úřadě, na únor je připraveno další projednávání této otázky. Pro nás konkrétně tato změna znamená rozpočet snížený o deset milionů, z toho, co jsme žádali na tento rok, dostaneme jen 27%,“ vyjádřila se Jana Mašková, která řídí Ústav sociální péče pro mládež v Kvasinách. Dalším příkladem je Geriatrické centrum v Týništi nad Orlicí, jehož dotace mají být škrtnuty o milion osmset tisíc. Ústav sociální péče Domečky v Rychnově nad Kněžnou má tento rok vyžít z částky necelých pěti milionů namísto plánovaných 12 milionů sedmi set tisíc.

Likvidační škrty?

„Pokud se nenajdou peníze,“ je pro nás tato situace v podstatě likvidační,“ řekl ředitel ÚSP Domečky David Lepka. Poskytovaná péče uživatelům služeb zůstane samozřejmě stejná, shodují se ředitelé zařízení. Bohužel však už není kde ušetřit. „Zeštíhlili jsme jak jsme mohli,“ říká vedoucí sociální pracovnice Petra Šimečková za Geriatrické centrum v Týništi. V ústavech v Kvasinách a v Rychnově shodně pořizují pro potřeby uživatelů jen to nejnutnější. „Snižováním zaměstnanců uspořit nelze, už teď máme sociálních pracovníků nedostatek,“ vysvětlila Jana Mašková z Kvasin.

Existenční potíže

Chybějící peníze mají doplnit zřizovatelé zařízení. „Menší obce však na to mít nebudou,“ myslí si David Lepka z ÚSP Domečky. „Pevně věřím, že se peníze najdou,“ pokračuje. „Pokud budou většinu nákladů pobytových zařízení hradit kraje, nebudou mít na financování ostatních neziskových organizací,“ míní ředitelka rychnovských Emauz Simona Vavřínová.