Období večerních šatů, blyštivých šperků, padnoucích i nepadnoucích obleků a mnohdy zoufalých pohledů je tady. Právě začala totiž sezona tanečních kurzů. Na Rychnovsku jich je hned několik, stačí si vybrat. Jedná se spíše o kurzy pro začátečníky, tedy klasické „taneční“, jak je všichni známe.

„U nás máme momentálně taneční kurzy klasické pro mládež od patnácti let. Tančit se zde učí asi třicet čtyři párů, které jsou rozděleny na dva kurzy. V ceně 1200 korun mají deset základních lekcí, dvě prodloužené a jeden věneček. Děti se zde samozřejmě také učí, jak se chovat ve společnosti, kdo má kdy přednost a podobně,“ řekl Libor Stolín z Kulturního centra Týniště nad Orlicí, kde od ledna připravují taneční pro páry či taneční dvojice.

Kdo má zájem jít si zatančit co nejdříve, může navštívit taneční odpoledne nejen pro dříve narozené. „Chtěli jsme vyjít vstříc všem věkovým kategoriím. Jezdí k nám senioři z širokého okolí, dokonce až z Chlumce, Nymburka nebo Litomyšle. Zatím se nám však na toto odpoledne nedaří přilákat mladší tanečníky,“ uvedl Stolín.

Kurzy pro „náctileté“ pořádají také v Pelcově divadle v Rychnově nad Kněžnou. „Letos je zájem veliký, do tanečního kurzu chodí asi dvě stě dětí,“ řekla Martina Hamplová z Pelclova divadla. „Také se u nás konají taneční odpoledne, které je spíše pro starší generaci, protože k tanci hraje dechová hudba. O tyto odpoledne je stále zájem, až nebude, tak je zrušíme.

Za kolik si v regionu zatančíte

TÝNIŠTĚ NAD ORLICÍ, OPOČNO, DOBRUŠKA
Taneční kurz pro začátečníky 1200 Kč

VAMBERK, RYCHNOV NAD KNĚŽNOU
Taneční kurz pro začátečníky 1500 Kč

TÝNIŠTĚ NAD ORLICÍ
Taneční kurz pro pokročilé 1200 Kč
Taneční odpoledne 40 Kč za jedno odpoledne

RYCHNOV NAD KNĚŽNOU
Taneční odpoledne 50 Kč za jedno odpoledne

Od jara pak zvažujeme taneční odpoledne pro manželské páry, či pro pokročilejší tanečníky,“ dodala.

Průměrný zájem o taneční mají v Opočně. „Zájem o taneční je tak průměrný, tančí u nás asi šestnáct párů, přičemž kapacita je až pro dvacet pět. Součástí je také společenská výuka, která je součástí každé lekce. Před věnečkem se pak koná raut, kde se asi polovinu celé lekce učí společenské mravy,“ vysvětlil Petr Fábera z opočenského Kodymova národního domu.

Naopak slabší zájem pociťují v Dobrušce. „Každoročně zde pořádáme kurzy tance pro začátečníky. Letos však zjišťujeme slabší zájem. Myslím si, že však spíše ze sociálního hlediska,” řekl Václav Verner z Kulturního domu v Dobrušce.

A jak se do tanečních kurzů chce mladým? „Do tanečních jsem musel, protože rodiče chtěli, abych uměl tancovat. Nakonec mě to však bavilo, i když se mi tam nejdříve moc nechtělo. I teď se tam jdu občas podívat na kamarády,” řekl Zdeněk Gregor, který už má „taneční” za sebou.

Pravidla chování

POZDRAVENÍ
Společensky méně významná osoba zdraví osobu společensky významnější. Nikdy ovšem neuděláte chybu, když pozdravíte jako první i tehdy, jste-li v pozici staršího, zkušenějšího, váženějšího. Na pozdrav odpovídejte i tehdy, pokud vás někdo zdraví už po několikáté ve stejný den.

PODÁVÁNÍ RUKY
Správný stisk má být středně dlouhý a středně silný, energický a upřímný. První podává ruku vždy osoba společensky významnější. Muž nikdy nepodává ruku v rukavici. Žena si rukavice ponechat může, ale nemusí. Nepřijetí podané ruky je hrubou urážkou.

TYKÁNÍ A VYKÁNÍ
Tykání nabízí pouze společensky významnější osoba. Nadřízený může své podřízené oslovovat křestním jménem, avšak měl by jim vykat. Mladší může požádat staršího, aby mu tykal, a sám zůstane u vykání. Požádá-li nás někdo o tykání, máme právo tento návrh odmítnout.