Shodují se na tom rychnovská ODS i lidovci. Světlé body v jednání potvrdil předseda místního sdružení ODS Ivo Muthsam, jistou spokojenost připustil i lidovecký lídr Miroslav Richter.

Zatímco ODS jde zřejmě o co největší proměnu ve vedení města, třeba i s podporou levice (KSČM skončila ve městě druhá), podporu jí neodmítla ani ČSSD, lidovci (třetí) trvají na zachování protipólů politického spektra levice versus pravice a dá se očekávat, že budou chtít zůstat v koalici především se svými předešlými partnery (VPM, Nestraníci – dříve SNK – ED).

Stále širší podpora
ODS jako vítězná strana usiluje o post rychnovského starosty pro lídra své kandidátky ve městě Jana Skořepu. Dosavadní místostarosta Richter za lidovce připustil, že jsou ochotni za určitých podmínek ho podpořit, ovšem stejně jako kteréhokoli jiného kandidáta.

„Jednání nabírá smysl a pokračujeme v něm v následujících dnech,“ uvedl Ivo Muthsam. ODS dle jeho vyjádření jednala i separátně s možnými koaličními partnery a výběr se zúžil, Muthsam však neprozradil konkrétní strany. Připustil užší i širší koalici: „Především aby byla akceptovatelná pro voliče.“ Potvrdil, že jako kandidáta na starostu staví ODS jedničku kandidátky Jana Skořepu. Muth〜sam odpověděl, že pro tuto osobu získávají stále širší podporu.

Jasné rozložení levice a pravice

Zásadní jednání s ODS nevyvrátil za lidovce Miroslav Richter: „Dejme tomu, v podstatě ano, hrajeme s ODS.“ Hlavní souboj se neodehrává o osobu starosty: „Personální otázky také padaly, ale nejsou nejpodstatnější. Nejdůležitější jsou mandáty. Jde o to, aby voliči mohli uvěřit, že když lidé reprezentují KSČM, tak levici, a když ODS, tak reprezentují pravici. Pokud tyto principy budou fungovat, jsme ochotni podpořit prakticky kohokoliv,“ vysvětluje Richter a znovu zdůrazňuje, že lidovcům záleží na tom, aby zůstalo jasné rozložení politického spektra, upozorňuje také na důležitost původních programů stran. Dodává, že se stále hovoří o osobnostech, ty však dle jeho názoru lze najít v každé straně.