Zatím však jen do nemocnic v Pardubickém kraji, v úterý na jejich účty došly dvě třetiny z potřebných 4,2 milionu korun. Do nemocnic Královéhradeckého kraje, kde sestry kvůli extrémně nízkým výdělkům hrozily ještě před týdnem stávkou, však nepřišla stále ani koruna.

„Včera bylo na účty zdravotnických zařízení převedeno 67 procent z částky, kterou pojišťovny měly od července každý měsíc posílat,“ uvedla vedoucí oddělení zdravotní péče pardubického krajského úřadu Jarmila Strnadová.

„Ledy se sice hnuly, budeme ale pojišťovny dál urgovat, kdy zaplatí zbytek. Doufám, že je to jen administrativní záležitost,“ řekl hejtman Radko Martínek.

Zdravotní sestry a porodní asistentky měly přitom navýšení platů v průměru o 1800 korun měsíčně pocítit již v červencové výplatě. Kraj nedávno kritizoval ministerstvo za jiný metr k fakultním nemocnicím, kde je financování bez problémů, a za jiný k ostatním zařízením.

Do nemocnic Královéhradeckého kraje však ani do včerejška nepřišla ze slibovaných 1500 korun na jednu sestru ani koruna.

„Ne, peníze stále nemáme na účtě,“ potvrdil například ředitel královédvorské nemocnice Miroslav Vávra. Kraj se zavázal skluz s navýšením mezd od pojišťoven dorovnávat ze svého rozpočtu.

Průměrný plat středního zdravotnického personálu byl v Pardubickém kraji v červnu 24 600 korun, sestry v Královéhradeckém kraji se na tuto částku dostanou nejdříve teď v září.