,,Je to hodně špatný krok. Žiju sama a při dnešní drahotě jsem ráda, když zaplatím nájem, jídlo a výdaje na léky. Nemám z čeho si ušetřit na pohřeb,“ stěžovala si důchodkyně Marie Přibylová z Rychnova nad Kněžnou. ,,Díky příspěvku od státu jsem před lety vypravila manželovi krásné poslední rozloučení. Mě samotnou nic takového asi nečeká,“ dodala Přibylová.

Toho, že se sníží úroveň pohřbů, se obávají i majitelé pohřebních ústavů. ,,Co se týče pohřbů bez obřadů, zrušení příspěvku se ještě nijak výrazně neprojevilo a jejich počet se nezvyšuje. V tomhle směru lidé zůstávají ve vyjetých kolejích. Ale je vidět, že se šetří například na květinové výzdobě nebo na rakvích,“ postěžoval si majitel pohřebního ústavu v Dobrušce Josef Červený.

Zatímco dříve objednávali příbuzní několik věnců, dnes rodina koupí jenom jeden. Vzrostl i zájem o levnější rakve. ,,Poptávka po levnějších službách se zvýšila i loni, protože všechno se pořád zdražuje. Teď po zrušení pohřebného to bude ještě mnohem horší,“ dodal Červený.

Pokud si někdo pohřeb nemůže dovolit, musí ho zajistit města. Ani ta už ale nedostávají od státu žádný příspěvek a musí tak náklady hradit ze svého. ,,Zatím jsme takový případ řešit nemuseli, ale je víc než pravděpodobné, že k tomu dojde,“ tuší pracovnice sociálního a zdravotního odboru v Rychnově nad Kněžnou Věra Königová.

V minulosti město vypravilo jeden až dva pohřby ročně. Jednalo se o lidi, kteří sami prostředky na zaplacení neměli. Dosud se však peníze na tyto případy čerpaly právě z pohřebného. ,,Zatím žádné signály o tom, že by lidé hromadně odmítali platit za pohřby a přenášeli tuto povinnosti na nás, nemáme. Je však brzo na to dělat nějaké závěry,“ dodala Königová.

Cena průměrného pohřbu v České republice se pohybuje mezi 12 až 15 tisíci korunami. Částka se liší podle toho, zda se jedná o pohřeb do země nebo zpopelnění. Záleží i na tom, zda pozůstalí zvolí poslední rozloučení s obřadem, nebo bez něj.

Lucie Kudláčková