V pohotovosti, zvýšený dozor. Tak vypadá v těchto dnech služba mnoha policistů.

Konce a začátky školního roku patří ve statistikách dopravních nehod k těm nejtragičtějším. Přestože za poslední dny nemá Rychnovsko na kontě dopravní nehodu se smrtelným následkem, dnes i v dalších prvních dnech prázdnin se řidiči mohou set〜kat se zvýšeným počtem policistů na frekventovaných komunikacích, u škol a přechodů.

Dopravní i pořádková policie spolu s městskými strážníky tedy nyní ve zvýšené míře provádí kontroly. „Z dlouhodobých statistik jasně vyplývá, že o víkendech v období konce školního roku a nájezdů na dovolené, stejně jako v době návratů z prázdnin, je zvýšený počet nehod s nejzávažnějšími následky,“ konstatuje vedoucí Dopravního inspektorátu rychnovské Policie ČR Rudolf Petřík. A poslední republiková čísla mu, bohužel, dávají za pravdu. „Když si promítneme poslední dny: Za včerejšek to bylo pět mrtvých, za víkend deset,“ připomněl Petřík hrozivou statistiku.

Proto policisté v těchto dnech organizují více bezpečnostních akcí než jindy během roku. „Aby řidiči cítili, že policisté jsou na silnicích a snížily se následky nehodovosti v tomto kritickém období,“ dodává Petřík.

Policisté tipují úseky a místa u škol, frekventované přechody a komunikace, kde je více vozidel. Na řadě míst regionu se rekonstruují silnice a řidiči se musí vydávat po objížďkách, jezdí obcemi, kde nejsou chodníky. „To jsou velmi nebezpečná místa, kde se chodci, především děti, pohybují po vozovkách,“ upřesnil Petřík, která místa se snaží policie pokrýt hlídkami.

Rizikový je například i průjezd městysem Častolovice na hlavním tahu I/11 z Hradce Králové, na který je navíc nyní odvedena část dopravy kvůli uzavřené trase z Častolovic do Solnice. „Především se to týká dětí, které přijedou autobusem od Čestic a musí od zastávky přejít na druhou stranu právě přes jedenáctku,“ uvedl příklad ředitel častolovické Základní školy Jiří Kalousek.

Také strážníci věnují pozornost přechodům a místům u škol: „Hlídáme například světelný přechod, ulici Komenského, přechod u základní školy Na Skále. U školy na Palackého náměstí vozidla rychle nejezdí, takže tam to není potřeba. Vycházíme z kapacit, které máme, “ upřesnil velitel Městské policie Kostelec nad Orlicí Petr Černohorský.

(zen)