Mohutného „grizzlyho“ přivezl jeho pán dokonce na žebřiňáku a tahle sestava upoutala okamžitě pozornost, protože v průvodu zabírala určitě nejvíc místa. „Cvičený“ medvěd poslouchal na slovo a na palubě vozu se ani nehnul… Byl to totiž plyšák.

Za medvědáře se převtělil Viktor Mervart, který nás pár minut před povolením průvodu nechal nahlédnout do své „masopustní kuchyně“.

Proč jste zvolil právě masku medvědáře?
Vybíral jsem podle tohoto, co dům dal. Mám představovat medvědáře a taky trochu i furianta. Když jsem se ale ustrojil, tak mi bylo doma řečeno, že vypadám jako Kecal z Prodané nevěsty. Takže to bude asi Kecal medvědář.

A co ten žebřiňák?
Na něm povezu medvěda a pak taky proviant, co dostaneme při cestě po vesnici.

Jak dlouho jste se na masopust připravoval?
Nejdřív jsem si našel po baráku věci, většinu jsem měl doma. Použil jsem i kabát z čerta, když chodíme na Mikuláše. A pak už to bylo rychlé. Dohromady asi hodinka příprav.

Masopust pořádají místní spolky. Které zastupujete vy?
Jsem v Klubu přátel Pohoří a taky v tělovýchově.

A na závěr poučení z historie: Převlek medvěda byl původně ve staročeském masopustu vytvořen ze slámy a sena. V masopustním průvodu medvěd nemohl chybět, protože mu byl odedávna přisuzován magický vliv. Ve své moci měl nejen úrodu, ale i plodnost. V některých oblastech se prý traduje, že výškou svého skoku medvěd ovlivnil vzrůst obilí. Plodnost si zase ženy mohly zaručit tím, že si s medvědem zatančily.

Dana Ehlová