Byli jsme zvědaví, jak to tam vypadá nyní. Proto jsme si vymysleli a uskutečnili ve středu 20. října výlet do Rychnova nad Kněžnou a lesoparku Včelný.
Za velmi chladného počasí a provázeni občasným deštěm jsme se vydali proti proudu říčky Kněžny do Habrové a došli k restauraci U Mařenky. Tam odbočili k staré babyce (chráněný strom) a po asfaltové silničce kolem moderního koupaliště a podél meandrujícího Javornického potoka jsme došli k Ivanově skále. Je 10 metrů vysoká, nahoře altán a jeskyně s figurou poustevníka Ivana, v níž údajně žil, a kde se scházeli Čeští bratři. Odtamtud je jen kousek k Ivanskému jezeru. Kamenná hráz, 7 metrů vysoká a 82 metry dlouhá, byla postavena v roce 1907. Zadržená voda potoka tvoří zmíněné jezero s ostrůvkem uprostřed. Slouží především k rekreaci a jako ochrana Rychnova před povodněmi. Je tam také socha na skále sedícího vodníka. V dřívějších dobách byla úspěšně provozována a v létě hojně využívaná půjčovna loděk.

Celou cestu kolem vody nás doprovázelo hejno kachen zvyklých na něco k snědku od lidí. Za počasí toho dne bylo jezero smutné, bez slunce jakoby zadumané a šedivé.

Krátkým výstupem jsme po asi půl kilometru dorazili k novému hotelu Studánka. Je to velký hotelový komplex, bohužel s původním vzhledem nemá již nic společného. Je ponechána jen původní název a vila sloužící k ubytování hostů. Celé prostranství před hotelem je zbavené veškeré vegetace a přetvořené podle představ architektů. Připravuje se zřejmě k zatravnění a k osazení nějakými ušlechtilými stromy a keři. Dole pod cestou se rýsuje malé jezírko asi pro lekníny. Dále je zde vybudováno pódium a terasovité hlediště pro pořádání různých akcí, které ale možná naruší klid lesa. Blízko vstupu je stylový vodotrysk a za vilou lanové centrum.

Byli jsme v restauraci na obědě. Prostředí je velmi pěkné, obsluha perfektní a vstřícná. Jen škoda, že velký výběr 200 gramových porcí a skoro žádné 100 nebo 150 gramové nutí mnohé hosty k zbytečnému přejídání. Nám turistům by se líbila formanka. Celkové pojetí mi připadá velikášské a do tohoto prostředí nezapadající. Méně by možná bylo více. Nicméně majitelům přeji, aby se jím dařilo a investice se jim brzy vrátila.

Za deště jsme kolem také zrestaurovaného hotelu Panoráma došli zpět do Rychnova a autobusem domů.

Lesopark Včelný les je opravdu krásný a slouží pěším, cyklistům a v zimě běžkařům k aktivnímu sportovnímu vyžití a odpočinku v přírodě. Je zde mnoho značených cest různé délky a náročnosti z kterých si vybere každý. K hotelu Studánka bude zajíždět místní autobusová doprava. Rychnovským lze jen závidět, že mají tak blízko do tohoto přírodního prostředí.

Výletu o délce 10 kilometrů, který připravila paní Jiřina Šedková, se zúčastnilo pět osob.

Otto Šabart