VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podzimní barvy lákaly turisty k pěšímu výletu

Kostelec nad Orlicí /OBRAZEM, OD ČTENÁŘE/ - V letošním roce jsme chtěli podniknout výlet k Plačtivé skále, která se nachází blízko soutoku Říčky a Zdobnice proti proudu řeky od Slatiny nad Zdobnicí.

19.10.2010
SDÍLEJ:

Podzimní barvy přírody lákaly turisty k pěšímu výletu do VamberkaFoto: Otto Šabart

Dne 9. října byl tedy naplánovaný druhý pokus. Po průzkumu trasy bylo zjištěno, že pro bláto, padlé stromy a vývraty je cesta prakticky stále neprůchodná. Uspořádali jsme proto výlet ze Slatiny nad Zdobnicí údolím řeky Zdobnice po proudu do Vamberka.

Slatinou nad Zdobnicí vede železniční trať Doudleby nad Orlicí – Rokytnice v Orlických horách, na které byl zahájen provoz 14. října 1906. Vlakem jsme také tamtéž ráno 9. října dorazili.

Kyselé močály ve Slatině

Slatina nad Zdobnicí je obec, kde žije více než 800 obyvatel. Název je odvozen od zlatinek (rýžování zlata) nebo pravděpodobněji od slatin – kyselých močálů, které se v okolí dříve vyskytovaly. Území v podhůří Orlických hor bylo odpradávna pokryto hlubokými neproniknutelnými pralesy, kterými procházely pouze obchodní cesty (stezky), po nichž byla v době Římské říše dopravována hlavně sůl z Polska. Jedna z takových cest vedla územím obce.

Za krále Přemysla Otakara II. se zdejší kraj začal osídlovat českými osadníky. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1359. Postupně Slatinu vlastnili Heřman z Drnholce a Rychnova, Vilém z Pernštejna, několik dalších majitelů, Mikuláš z Bubna a Johan Parish. V roce 1558 byla odtržena od panství rychnovského a přičleněna k panství Žamberk a to až do zrušení roboty v roce 1848. Výstavba železnice v letech 1905-1906 přispěla k rozvoji obce. V roce 1905 byla zřízena četnická stanice a v roce 1907 poštovní úřad.

Zdobnice teče ze Slatiny romantickým údolím nazvaným Čertův důl, do kterého se ještě vešla zmíněná železnice a cesta. Další obec na její cestě je Rybná nad Zdobnicí. Písemná zmínka o Německé Rybné se datuje do roku 1354 a měla podobnou historii jako Slatina, jen četníky tam neměli. V dnešní době zde žije 416 lidí. Název obce se několikrát měnil. Jméno Rybná vzniklo od rybníčků a bažin, kterých prý bylo v okolí hojnost. Přívlastek „Německá“ ukazuje na to, že obec byla místem osazeným na tzv. právu německém. Nešlo tedy nikdy o obec německou národnostně. Orlická Rybná se jmenovala od 3. června 1945 do roku 1947. Název Rybná nad Zdobnicí platí od roku 1947 až po dnešek.

Podzimní barvy na slunci zářily

Zdobnice vytváří u Rybné velký oblouk a železnice si zde zkrátila cestu krátkým tunelem. Řeka pokračuje dál údolím, kamenitá turistická cesta vede těsně u břehu a na druhém jsou na jasně zelené louce víkendové chaty. Listí stromů se v tomto podzimním čase zabarvilo do odstínů žluté, hnědé a červené barvy a září ve slunci nad zastíněným dnem údolí.

Nad vším je blankytně modrá obloha a slunce. Kolem jednoho z železničních mostů se dostáváme na konec údolí do Pekla, respektive osady Libštejn. Zde jsme se rozdělili na dvě skupiny. Větší stoupá k chatě Na vyhlídce a ta menší pokračuje po rovině směrem k Vamberku. U obce Peklo nad Zdobnicí je krytý most přes řeku z 19. století, který je chráněnou kulturní památkou.

Výlety pořádají i ve všední dny

Dále jsme došli v pohodě a dobré náladě na náměstí ve Vamberku a tam navštívili restauraci Karolína. Druhá skupina se občerstvila Na vyhlídce. Chata je po prodeji novému majiteli pěkně opravená z venku i uvnitř. Před chatou je deska s panoramatem Orlických hor a je odtud daleká vyhlídka až ke Krkonoším. Po obědě jsme se všichni sešli na nádraží. O Vamberku, kde žije skoro 4800 obyvatel, snad povím zase někdy jindy.

Výletu o délce 10 kilometrů, jenž vedl pan František Krch, se zúčastnilo 18 osob.

SK Turista začal pořádat dle počasí také mimořádné nenáročné výlety ve všední dny, a to nejčastěji ve středu. Informace jsou vypsány vždy předem ve vitríně klubu na ulici I. J. Pešiny v Kostelci nad Orlicí.

Otto Šabart

19.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Křovice slaví zisk titulu podzimního mistra

Fotografie, která se stane symbolem letošních voleb.
DOTYK.CZ
6

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

O vítězi nebylo pochyb. Trpkost prohry okusily TOP 09 a STAN

Královéhradecko - O vítězi sněmovních voleb nebylo pochyb. V Královéhradeckém kraji, stejně jako jinde, s velkým náskokem vyhrálo hnutí ANO (31,77 %) vedené Klárou Dostálovou.

Novým ředitelem muzea se stal Petr Grulich

Hradec Králové - To, o čem si Hradec povídá už dva týdny, se stalo skutečností. Rada Královéhradeckého kraje schválila novým ředitelem Muzea východních Čech historika z hradecké univerzity Petra Grulicha. Rada ho vybrala ze sedmi adeptů, kteří se o místo ucházeli.

Magnet kola ovládla Javornice

Rychnovsko - Okresní přebor II. třídy ve fotbale: Výhru Ohnišova nad Kosteleckou Lhotou zařídil Jan Macek čtyřmi brankami.

Úspěšní i neúspěšní: Něco končí a něco nového začíná

Královéhradecko - Zatímco ANO získalo ve volbách pět mandátů, zbylé strany, které v hlasování rovněž uspěly, mohou do sněmovny poslat jen po jednom zástupci. Na mnohé známé tváře tak místo nezbylo. Štěstí naopak přálo některým dosud málo známým politikům.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení