„Mezi zásadní důvody, kvůli kterým podnikatelé odcházejí do Prahy, patří především zajímavější obchodní příležitosti, které město nabízí,“ uvedl Adam Zvada, ředitel společnosti Office House.
Cena za pronájem a provoz kanceláří v Praze je však pro řadu firem vysoká. I proto je trendem současnosti, že podnikatelé stále častěji využívají firem, které se specializují na poskytování sídel pro firmy.
Podnikatelé si v těchto případech umístí sídlo své firmy v business centru, kde si fyzicky nemusejí pronajímat kancelář ani zaměstnávat sekretářku. Specializovaná firma jim zajistí příjem a přeposílání pošty, přijímá hovory, vzkazy a zajišťuje také kontakt s veřejností.
„Jenom pronájem kancelářských ploch vyjde v centru Prahy podle nejnovějších průzkumů na 500 až 550 korun za metr čtvereční měsíčně. A to podnikatel musí počítat s náklady na provoz a personální obsazení,“ uvádí ředitel Adam Zvada, jehož společnost v osmi městech ČR a Slovensku provozuje celkem 14 specializovaných business center.
Řada podnikatelů míří do Prahy také kvůli problémům s úřady. „Úspěšné firmy často utíkají do velkých měst, protože mají pocit, že jsou v regionu středem pozornosti okolí, konkurence nebo úřadů. Sídlo firmy umístěné v anonymnějším prostředí, může podnikateli přinést klid k podnikání a rozvoji firmy,“ dodává Adam Zvada. ⋌