Upozornily zejména na nedostatek dětských hřišť. Není jich tu málo, ale jsou malé, věčně obsazené, určené třeba jen pro část ulice. Dobré by bylo vybudovat jedno větší centrální přístupné všem rodinám s dětmi, například rozšířit oblíbené hřiště v parku (blízko centra, příjemné prostředí zeleně). Pro matky s několika různě starými dětmi je také důležité, aby byly na hřišti atrakce různé náročnosti, hl. pro malé děti (např. pérová houpadla, hrady se zábradlím, nebo obyčejná kláda ve které jsou vyřezány otvory a dětem poslouží jako vláček). Také jejich stav je mnohdy nebezpečný, jak ukazují některé fotografie. Argumentem pro zlepšení stavu je mj. navazování kontaktů, pobyt v přírodě, motivace dětí jít ven, nejčastější volba prarodičů při hlídání vnoučat, rozvíjení motorických a sociálních schopností dětí apod..

Změnou životních priorit obyvatel se stále více do popředí dostává kvalita stráveného času a bezpečný vývoj dětí. Kvalitní dětská hřiště jsou protipólem šikany, izolace od společnosti, drogám, vytváření dětských gangů atd. Nově vybudovaná dětská hřiště již splňují všechny představy o kvalitním využití volného času dětí. Řada obcí a měst v posledních letech nákladně budovala dětská hřiště. Při výstavbě hřišť by se nemělo zapomínat ani na další důležité aspekty, kterými jsou hlavně v co největší míře zachování stávající zeleně, odstranění nevhodných a jedovatých rostlin z blízkosti hřiště a mělo by se zvážit, zda se mají ponechat rostliny problematické pro alergiky. Všechny kanály a šachty v blízkosti hřišť by měly být osazeny uzamykatelným systémem. V neposlední řadě je důležité situování hřiště k okolí. Nejhorší bývá umístění hracích ploch u frekventovaných komunikací a ulic. Hrací plochy by měly být situovány zejména do klidových částí sídlištních celků.

Naopak většina, zvláště dříve budovaných (hlavně před rokem 1989) hřišť již svým vybavením neodpovídá zákonným a normovým požadavkům. Nedostatky se týkají hlavně pravidelné údržby, kontroly a vlastního vybavení těchto hřišť, které často nevyhovuje současným požadavkům.

Tyto studie budou předány na odbor správy majetku Městského úřadu RK ke zvážení jejich dalšího využití, neboť aktivní přístup maminek s dětmi v této problematice by neměl zůstat ležet ladem při dalším zkvalitňování úrovně dětských hřišť, resp. pro nejbližší aktualizaci jejich pasportizace.

Bc. Jitka Hrnčířová, koordinátorka plánování rozvoje soc. služeb ve městě a regionu Rychnov nad Kněžnou