Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Počet žáků základních škol se po letech zvýšil

Rychnovsko - Naopak je tomu u studentů středních škol, kterých v září nastoupí méně. Ke slučování ani rušení škol však letos na Rychnovsku nedojde.

1.9.2011
SDÍLEJ:

ILUSTRAČNÍ FOTO.Foto: DENÍK/Karel Pech

Školní rok právě začíná, dětem tak končí bezstarostné období prázdnin a opět začíná čas psaní úkolů a ranního vstávání.

V poslední době však docházelo k úbytku žáků na základních i středních školách. Nyní se to týká především těch středních. Podle aktuálních statistik Královéhradeckého kraje se na tom nic nezmění ani v příštích letech. „Na středních školách je letos počet studentů zhruba o několik desítek nižší. Do základních škol pak nastoupí asi o dvě stě žáků více. Tyto údaje jsou za celý kraj,“ uvedl Petr Vinklář z tiskového oddělení Královéhradeckého kraje.

Na Rychnovsku je předpokládaný počet žáků prvního ročníku asi osm set padesát, celkem pak do lavic zasedne přibližně šest tisíc pět set padesát školáků. Středoškoláků pak bude tři tisíce třicet osm.

Od 1. září kraj zatím školy neruší ani neslučuje, ale přistupuje pouze ke snižování počtu tříd na středních školách. V první fázi kraj přijal opatření, kterým od tohoto školního roku sníží počet tříd prvních ročníků na středních školách o šestnáct tříd. Slučování škol se tedy nedotklo ani Rychnovska.

V Podorlickém vzdělávacím centru v Dobrušce došlo ke snížení počtu studentů ve třídě. „Stejně jako loni otevíráme šest tříd, avšak s nižším počtem studentů, ubylo jich zhruba patnáct,“ uvedl ředitel školy Vladimír Voborník. Navzdory úbytku se však studenti dočkají nové laboratoře výpočetní techniky, která bude zaměřena na grafiku a také zrekonstruované laboratoře robotiky, která se bude moci využívat od listopadu.

Chybí jich sedmnáct

Úbytek studentů zaznamenali i na obchodní akademii v Kostelci nad Orlicí. „Letos odmaturovalo 96 našich studentů, ale do prvních ročníků jich nastoupilo pouze 79,“ uvedla tamní ředitelka Anna Oberreiterová a dodala, že v této souvislosti nemusí přistupovat ke snižování počtu zaměstnanců. „Stav pedagogického sboru se změní přirozenou cestou. Jedna kolegyně odchází na mateřskou dovolenou a skončili u nás také tři pedagogové důchodového věku, kteří dosud pracovali na částečné úvazky. Náhradu za ně proto hledat nebudeme,“ dodala Anna Oberreiterová. Mzdové úspory ale nepředstavují pro školu žádné vylepšení finanční situace, jelikož ta obdrží méně peněz na své studenty.

Jinak je tomu v nedaleké základní škole Gutha Jarkovského. „Po letech se zastavil pokles počtu žáků a dokonce jsme zaznamenali mírný přírůstek,“ řekl ředitel Jiří Němec. Školní budovy prošly rozsáhlou rekonstrukcí, ale podle slov ředitele začátek školního roku stihnou. Došlo k organizačním změnám, když byl první stupeň přesunut do ulic Komenského a Drtinovy, zatímco žáci druhého stupně budou nově docházet do budovy na náměstí nebo Na Lávkách. K tomuto rozhodnutí se dospělo po dlouhodobém sledování okolních vlivů na školní činnost.

Nový trend je patrný i na Základní škole Masarykova, kde pociťují mírný nárůst žáků. „Letos jsme dokonce museli otevřít tři první třídy,“ řekl ředitel Luděk Petr.

Kdy se jde kde do školy a co je nového

Zš Masarykova Rychnov nad Kněžnou 1. září
ZŠ Javornická (Komenského) Rychnov nad Kněžnou 1. září
Zš Skuhrov nad Bělou 1. září
Podorlické vzdělávací centrum Dobruška 1. září
- nová laboratoř výpočetní techniky zaměřená na grafiku + tiskařský stroj
- nově zrekonstruovaná laboratoř robotiky
Gymnázium Dobruška 1. září
Gymnázium F. M. Pelcla Rychnov nad Kněžnou 1. září
ZŠ Záměl 1. září
ZŠ Vamberk 5. září
- odklad z důvodu rekonstrukce
- výměna oken
- nátěr fasády
- vymalování celého objektu
- probíhají dokončovací práce
ZŠ G. Jarkovského Kostelec nad Orlicí 1. září
- změna umístění 1. a 2. stupně
- oprava budovy Na Lávkách
- nová kotelna v budově na ulici Komenského
- nové sociální zařízení ve školní družině v ulici Erbenova
Obchodní Akademie Kostelec nad Orlicí 1. září
- nová kotelna uspoří náklady

Kamila Císařová
Michal Friček

1.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Michael Mayo, pozoruhodný zpěvák a skladatel z Kalifornie.

Michael Mayo, pozoruhodný zpěvák a skladatel z Kalifornie

Nové Město nad Metují - Lázně Bělohrad
8

Krajský přebor: Náchod uniká, přehrál i Vysokou

Jak vyzrát na zimní nemoci? Poradí přednáška

Dobruška - Přestože v minulých dnech vrcholilo babí léto a modrá obloha ani sluníčko nevěstily žádné zdravotní „katastrofy“, je dobré se řídit heslem, že štěstí přeje připraveným.

Zeman se stal zdelovským hrdinou

Zdelov - Magnetem desátého kola nejvyšší okresní fotbalové soutěže byl souboj nedávných účastníků I. B třídy, ve kterém Zdelov hostil Černíkovice.

Cestáři potěšili malšovické občany. Silnici otevřou o měsíc dřív

Hradec Králové - „Konečně tu bude zase klid,“ oddechla si Věra Broučková z malšovické ulice Gollova, když se dozvěděla, že oprava nedaleké ulice Úprkova skončí o měsíc dříve, než stanovoval původní harmonogram. Ten počítal s tím, že bude silnice uzavřena od začátku srpna do 27. listopadu.

Vítězná branka Týniště nakonec neplatila

Rychnovsko - Fotbalová I. A třída: Dobruška přivezla všechny body ze hřiště poslední Bílé Třemešné.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení