Vylupování chat a chalup po konci letní sezony je evergreenem v celé republice. Nejinak je tomu na Rychnovsku. Podle policejních statistik letos došlo k výraznému nárůstu této trestné činnosti.

Jeden takový případ nyní řeší policisté z obvodního oddělení v Rokytnici v Orlických horách. „V tomto případě se pachatel dostal do chalupy na hřebeni Orlických hor tak, že vypáčil dřevěnou okenici a otevřel nezajištěné okno. Po prohledání objektu použil k odchodu jiné okno, jehož okenici rovněž poškodil,” sdělila Alena Kacálková, tisková mluvčí rychnovské policie. Pachatel našel peníze, které ukradl. Majiteli chalupy však naštěstí nevznikla vyšší škoda.

Zloději a jiné živly využívají ke své nekalé činnosti právě období od podzimu do jara, kdy většina majitelů své rekreační objekty pouze zazimuje a až do teplejších měsíců je nenavštěvuje. To pak dává po řadu měsíců zlodějům nerušené pole působnosti. Někteří pouze hledají předměty pro vlastní využití nebo následný prodej. Jiní, zejména v okolí větších měst, hledají v rekreačních objektech dočasné přístřeší.

Na Rychnovsku Policie ČR od začátku letošního roku do konce září zaevidovala třiatřicet případů vloupání do rekreačních objektů. Z nich bylo jedenáct objasněno, tedy rovná třetina. Celková škoda způsobená touto trestnou činností se přiblížila půl milionu korun.

To je výrazný nárůst oproti loňsku, kdy za celý rok došlo k 26 vloupáním, z nichž bylo 11 objasněno. Vzniklá škoda byla něco přes čtvrt milionu korun. Právě z těchto důvodů policisté vyrážejí na preventivní obchůzky a to nejen na podzim ale i po celou zimu.

Nelze se však spoléhat jen na to, že policie nemovitost ochrání. Hlavní díl zodpovědnosti je na každém majiteli. Podle některých vlastníků objektů však může být přehnané mechanické zabezpečování kontraproduktivní, protože pachatel způsobí větší škodu.

„Byli jsme vykradeni dvakrát. Poprvé bral zloděj hlavně jídlo, které si zabalil do povlaku od polštáře. Ve druhém případě šlo o zloděje starožitností, kteří přijeli s nákladním vozem a vlekem a brali jen nábytek. Takto vykradli i tři blízké chaty. Nyní již necháváme vnitřní dveře odemčené, aby škoda nebyla tak velká” popsala zkušenosti s chalupou v Orlických horách Věra Hájková.

Zhoršující se situaci potvrzují i pojišťovny. „Nejhůře je na tom Středočeský kraj. Tady bylo za prvních sedm měsíců roku vykradeno tolik chat jako v dalších třech nejvíce postižených krajích dohromady. Královéhradecký kraj se v rámci republiky drží na osmé příčce,” sdělil Petr Milata, tiskový mluvčí jedné z pojišťoven.

Prevence vloupání do rekreačních objektů:

- uzamykat a uzavírat všechny přístupy do objektu, používat okenice, mříže a kvalitní odolné dveře
- neponechávat volně předměty, které usnadní vniknutí do objektu (žebřík, sekera, lopata, krumpáč a jiné nářadí)
- cenné věci na zimu odvážet, ostatní dobře zdokumentovat (nafotit nebo zaznamenat výrobní čísla)
- během zimy objekt navštívit a vyvolávat zdání trvalého užívání, domluvit se na hlídání se sousedy
- v případě opakovaného vyloupení obstarat elektronické zabezpečení nebo připojení na pult centrální ochrany
- v případě vyloupení nevstupovat do objektu a neuklízet po zlodějích. Neprodleně zavolat Policii a všechny informace uvést do protokolu. V případě zastižení pachatelů si zapamatovat popis a značku vozidla, ale nesnažit se je zadržet.
Jaké zabezpečení radíte majitelům chat a chalup?

Petr Škrýba, majitel firmy prodávající zabezpečovací zařízení

Ze své dvacetileté praxe lidem radím, a to se netýká jen chalup a chat ale všech nemovitostí, že lepší je jakékoliv zabezpečení i levné nežli žádné.


• Jsou levná zařízení s magnetickými kontakty na okna a podobně, která pořídíte od 150 korun. Ta vydávají zvuk, který dokáže zloděje vylekat. Ten slyší, že něco houká, a že musí objekt rychle opustit. Pak už je jedno, zda to stálo dvě stovky nebo tisíce.

• Při pořizování zabezpečení samozřejmě záleží na vybavení chaty a jeho hodnotě. Cenové rozpětí alarmů a dalších elektronických zařízení je hodně veliké. Dále je dobré označit, že objekt je elektronicky chráněn.

• Chce-li člověk pár tisíc do bezpečí své chaty nebo chalupy investovat, nabídneme mu alarm s pohybovým spínačem, který je diskrétní, zloděje nevyleká, ale informuje o napadení majitele objektu. Tento prostředek se pohybuje okolo pěti tisíc korun a v případě zaznamenání pohybu může informovat až pět různých telefonních čísel, na něž rozešle smsky nebo je prozvoní.

• Pokud jde o mechanické zabezpečení, určitě je dobré mít nějaký základ, ale někdy to může vést k ještě větší škodě. Často lidé přijdou do našeho obchodu až poté, co v jejich okolí dojde k vyloupení jiného objektu. Velkou výhodou je, mít dobrého souseda, který nás dům ohlídá.