Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kalamita zasáhla východ Čech

Východní Čechy - Meteorologové varují před dalším sněžením a tvorbou závějí a jazyků; situace by se měla uklidnit až vsobotu po poledni.

16.10.2009
SDÍLEJ:

Předčasná říjnová zima v Hlinsku.Foto: Radek Pavlík

Další přívaly sněhu a poryvy větru komplikují opravy poškozených zařízení. „Další opravy jsme museli odložit kvůli možnému pádu stromů,“ uvedl mluvčí společnost ČEZ Ladislav Kříž.

Sněhová kalamita zastavila i v pátek řadu vlaků hlavně v Libereckém a Královéhradeckém kraji a na Vysočině. Podle mluvčí Českých drah Kateřiny Šubové nebylo v 06:00 sjízdných 16 úseků tratí.

V pátek bude převážně zataženo, na většině území déšť nebo déšť se sněhem, v polohách nad 300 m, postupně nad 500 m, srážky sněhové. Nejvyšší denní teploty 1 až 5 stupňů Celsia. V 1000 m na horách kolem –1 st.C.

Mírný západní až jihozápadní vítr 2 až 6 m/s bude během dne v Čechách zesilovat na čerstvý 4 až 9 m/s s nárazy kolem 15 m/s.

ČTĚTE TAKÉ:Meteorolog: Tohle počasí není nic neobvyklého


Energetici mají plné ruce práce

Sněhová kalamita maří práci energetiků, kteří se snaží obnovit dodávky elektřiny, stále se objevují nové poruchy. Bez proudu zůstává 45 tisíc zákazníků ČEZ.

"Nejhůře postižen je severovýchod Čech a střed a sever Moravy. Na východě Čech se nyní těžiště koncentrace poruch nově posouvá z Orlických hor na Vysočinu – Havlíčkobrodsko a Hlinecko," sdělila mluvčí ČEZ Eva Nováková.

Situace se výrazně zhoršila v druhé polovině noci a nad ránem, kdy začalo znovu hustě sněžit. „I když se díky intenzivní práci techniků z ČEZ i pracovníků externích firem daří poruchy opravovat, naneštěstí na jiných i stejných místech se objevují stále nové poruchy,“ řekla Nováková. Na některých místech pracovníky ohrožují pády větví a stromů.

Musely být zavřeny některé školy a přerušen provoz v porodnicích – např. Orsil v Častolovicích je od rána bez proudu.

Provoz na řadě tratí se zastavil

Sněhová kalamita zastavila i v pátek řadu vlaků hlavně v Libereckém a Královéhradeckém kraji a na Vysočině. Podle mluvčí Českých drah Kateřiny Šubové nebylo v 06:00 sjízdných 16 úseků tratí. Stále sněží a na koleje padají stromy. Osm úseků muselo být nově uzavřeno během noci.

Vzhledem ke sněhové kalamitě tak v současnosti nejezdí vlaky v úseku Nový Bor-Svor, v úseku Žďár nad Sázavou – Sázava u Žďáru, v úseku Frýdlant nad Ostravicí – Frenštát pod Radhoštěm, v úseku Havlíčkův Brod – Chotěboř, v úsecích Smržovka – Jablonec nad Nisou a Harrachov – Tanvald, v úseku Heřmaničky – Sudoměřice u Tábora, v úseku Mikuláčovice dolní nádraží – Panský, v úseku Bílý Potok pod Smrkem – Raspenava, v úseklu Svitavy – Květná, v úseku Liberec – Turnov, v úseku Rumburk – Krásná Lípa, v úseku Vamberk – Rokytnice v Orlických horách, v úseku Josefův Důl – Smržovka, v úseku Frýdlant v Čechách – Jindřichovice pod Smrkem, v úseku Horní Lideč – Střelná, v úseku Hanušovice – Dolní Lipka a v úseku Hanušovice – Staré Město pod Sněžníkem.

České dráhy se snaží zavést náhradní autobusovou dopravu, mnohde ji ale není možné zajistit, protože silnice jsou také nesjízdné.

Hřebečský tunel uzavřený

Důležitý silniční tah I/35 u Moravské Třebové na Svitavsku bude zavřený minimálně ještě po celý den. Hřebečský tunel je uzavřený kvůli opravám a objízdná trasa vedla po staré komunikaci. Silničáři a policisté úsek ve čtvrtek uzavřeli, protože zde padaly stromy a několik jich dokonce spadlo na auta. ČTK to v pátek řekl provozní náměstek Správy a údržby silnic Pardubického kraje Václav Ouhrabka.

„Bude to zavřené minimálně dneska, ale nevěřím, že se stromy a větve stihnout odstranit. Včera jsem tam byl večer na pět minut podívat a vedle mě spadly dva stromy,“ řekl Ouhrabka.

Policisté už vyznačili objízdné trasy, směrem od Hradce Králové a od Mohelnice. Uzavírka působí velké komplikace. Ve čtvrtek se u náhradní trasy na Moravskou Třebovou tvořily velké kolony a ještě v noci policisté odkláněli vozidla na objízdné trasy. „Kamiony jezdily přes úzké okrskové silnice a ty nejsou na nákladní dopravu dělané,“ řekl Ouhrabka.

Sníh se na silnicích v Pardubickém kraji vyskytuje přibližně od nadmořské výšky 500 metrů. Silničáři stále pluhují. Na území kraje zataženo, na většině území také sněží nebo jsou sněhové přeháňky a déšť se sněhem.

AKTUÁLNÍ INFORMACE O SJÍZDNOSTI SILNIC NAJDETE ZDE!

TISKOVÁ ZPRÁVA PARDUBICKÉHO KRAJE: Kalamitní stav na Svitavsku a Ústeckoorlicku přetrvává

Pardubický kraj (16. 10. 2009) – Východní část Pardubického kraje postihlo v posledních dnech vydatné sněžení, které způsobilo komplikace především v dopravě a v zásobování elektrickou energií. Zvláště závažná situace je na Svitavsku, kde si kalamitní stav u Hřebečského tunelu vyžádal mimořádná opatření neobvyklá pro toto roční období. Důležitá silnice první třídy číslo 35 spojující Čechy s Moravou zůstává uzavřena až do pondělí, kdy se opět sejde hejtman Pardubického kraje Radko Martínek se silničáři, policií a hasiči. Společně posoudí situaci.

Hejtman Pardubického kraje dnes ráno osobně projel stanovenou objížďku a seznámil se s aktuální situací přímo na Hřebči. „Takovou situaci v říjnu opravdu nepamatuji. Počasí odpovídá spíše zimním měsícům. Přesvědčil jsem se, že stav je velmi vážný, proto jsme společně se záchranáři a policií uzavírku silnice I/35 prodloužili,“ vysvětlil hejtman, proč zůstává strategická komunikace na Moravskotřebovsku neprůjezdná. „Nesmíme riskovat zdraví a životy záchranářů kvůli neukázněným řidičům. Těžký a mokrý sníh láme stromy, které padají na vozovku zcela nekontrolovaně,“ řekl hejtman Martínek.

Zdravotnická záchranná služba Pardubického kraje posílila na Moravskotřebovsku rychlou zdravotnickou službu (RZP) o jednu posádku. Jak uvedl ředitel ZZS Marek Obrtel, pacienty z této části kraje bude vozit sanita do nemocnice v Boskovicích, Fakultní nemocnice v Olomouci a také do Ústí nad Orlicí.

Situaci v kraji monitoruje také oddělení krizového řízení krajského úřadu. K neprůjezdným komunikacím se přidaly v průběhu čtvrtku a pátku výpadky proudu díky poryvům větru. Distributor, firma ČEZ, rozšířil v pátek ráno kalamitní stav i na okres Chrudim. Od čtvrtka platí už na Ústeckoorlicku.

Magdalena Navrátilová, tisková mluvčí


Sníh potrápil řidiče, železničáře, napilno měli i hasiči a silničáři

Východní Čechy - Sněhovou kalamitu doprovázenou silným větrem zažily v noci na pátek hlavně výše položené oblasti regionu. V některých místech sníh trápil řidiče a železničáře ještě během dne. Zejména v noci se nezastavili ani hasiči.

V Pardubickém kraji hasiči zasahovali od středečních 20 hodin do včerejších osmi hodin celkem u 62 událostí. Z toho 51 případů úzce souviselo s nepříznivým počasím. „Naši hasiči vyjížděli zejména odstraňovat popadané stromy na komunikacích, vzpříčené kamiony na zasněžených silnicích, vyprošťovali také kamiony, autobusy a osobní vozy, které skončily v příkopu,“ upřesnila mluvčí HZS Pardubického kraje Vendula Horáková.

V době od osmi do dvanácti hodin hasiči Pardubického kraje zasahovali u dalších 32 událostí. Mezi ně se řadí i dopravní nehody spojené s počasím. Například v Lezníku u Poličky hasiči likvidovali následky havárie nákladního automobilu. Při kolizi kamionu byla zraněna jedna osoba. Při cestě zpět na základnu vytahovali hasiči ještě několik osobních automobilů, které skončily v příkopu. V Králíkách v ul. 5. května hasiči odstraňovali drát elektrického vedení, který byl spadlý přes cestu. O několik metrů dále byla vyvrácená lampa pouličního osvětlení.

Silný vítr lámal a vyvracel stromy také například v Koclířově a na silnici z Cotkytle na Štíty. U tunelu Hřebeč u Moravské Třebové strom spadl na auto, v němž byli lidé. „Ti se stačili ještě před příjezdem hasičů dostat z vozidla ven,“ ujistila Horáková.

Zcela neprůjezdná byla včera vozovka z Hejnic směrem na Libchavy. U Skuhrova nemohl kvůli spadlým stromům projet linkový autobus. Za Svitavami směrem na Poličku se kvůli přibližně deseticentimetrové vrstvě sněhu vzpříčil kamion a zcela zablokoval silnici. Hasiči dále vytahovali zapadlý autobus ve Výprachticích. „Doslova zlomený návěs kamionu časně ráno blokoval celou komunikaci na kopci ve Zhoři na Svitavsku,“ dodala mluvčí hasičů Pardubického kraje.

Rovněž v Královéhradeckém kraji bylo včera kvůli sněhu neprůjezdných několik úseků silnic. Na Rychnovsku jich ještě před polednem bylo pět. U listnatých stromů, které nestačily shodit listí, se v některých lokalitách pod tíhou sněhu začaly lámat kmeny, které zablokovaly silnice. Bylo tomu tak například na komunikaci ze Skuhrova nad Bělou do Deštného v Orlických horách a mezi obcemi Jahoda a Roveň. O jejich průjezdnost se postarali správci silnic společně s hasiči.

Stromy spadly i na koleje

Na Trutnovsku a v několika dalších místech východních Čech nadělal sníh starosti i železničářům. Kvůli pádu stromu na trať po silném sněžení tam byla ve čtvrtek zastavena železniční doprava v úseku Poniklá – Martinice v Krkonoších. Náhradní autobusovou dopravu během výluky zde nebylo možné zajistit. Vlaky nejely také na spojích Police nad Metují – Teplice nad Metují a Adršpach – Teplice nad Metují.

Také na Orlickoústecku spadlé stromy ochromily železniční dopravu na dvou tratích: mezi Letohradem a Potštejnem a v úseku Dolní Lipka – Hanušovice.
Dopravní policisté a silničáři varují všechny řidiče, aby do horských oblastí bez zimní výbavy vozidel nejezdili. Ty, kteří se chystají do Krkonoš, Horská služba ve Špinlerově Mlýně upozorňuje, že po silném noční sněžení byl včera v nejvyšší českých horách vyhlášen druhý stupeň lavinového nebezpečí.

16.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační fotografie.

Dobruška ovládla i druhé derby s Krčínem, vítězný obrat přišel až po změně stran

Ilustrační foto.

Češi v cizině se k volebním urnám nehrnou

Chrudim dvakrát udeřila v oslabení

Východní Čechy - Krajská hokejová liga: Jičín je stále bez ztráty, na bydžovském ledě rozhodl zápas ve třetí třetině.

Neštěstí na Pražské. Pod koly kamionu zemřela žena

Královéhradecko, Náchod - Ve čtvrtek krátce před 14. hodinou došlo v Náchodě na Pražské, nedaleko mlýna, k tragické nehodě. Jednaosmdesátiletá žena, která se snažila přejít silnici v rekonstrukci, skončila pod koly kamionu. Vážným zraněním na místě podlehla.

Z hornické bašty je skanzen

Královéhradecko, Žacléř /FOTO/ - Taková to byla pýcha. Čtyři staletí žacléřského hornictví dnes připomíná už jen industriální skanzen.

Továrna na sníh už chrlí zásoby na Černé hoře

Královéhradecko, Janské Lázně - SkiResort se připravuje na zimní sezonu, kterou chce zahájit v polovině listopadu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení