Nestálost podzimního počasí a častá zatažená obloha dělá radost málokomu. Je ale spousta lidí, jejichž problémy jsou závažnějšího rázu.

A to navzdory tomu, že na rozdíl od severu Moravy je kvalita ovzduší na východě Čech v normálu. „V tomto ohledu jsme zatím nezaznamenali nic mimořádného. Na kvalitu ovzduší má samozřejmě prvořadý vliv počasí a jeho vývoj se předvídá dost obtížně. Zatím ale nic nenasvědčuje tomu, že by se v Královéhradeckém kraji projevila smogová situace tak jako v jiných krajích,” ujistila Martina Černá, vedoucí Oddělení ochrany čistoty ovzduší z ČHMÚ v Hradci Králové.

Vzrostly o třetinu

Tato slova však příliš neuklidní množství lidí, které trápí zdravotní komplikace již nyní. Že jich není málo, dokládají i krajští zdravotníci.

„S častými změnami počasí v podzimním období narůstá i počet výjezdů zdravotnických záchranářů k pacientům z důvodu zhoršení jejich zdravotního stavu. Konkrétně se jedná o navýšení výjezdů k pacientům s dušností,” sdělila Anna Krempová, tisková mluvčí Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje.

Dušnost je stav, ve kterém se člověku hůře dýchá, nemůže popadnout dech a má pocit, že se dusí. Ohrožených skupin obyvatel je přitom celá řada. Jsou to lidé s astmatem, chronickou bronchitidou, vysokým krevním tlakem či s onemocněním srdce.

Záchranářům tak znatelně přibylo práce. „Od začátku října do začátku listopadu 2011 vyjížděli zdravotníci celkem k 565 případům dušnosti. Z toho bylo 297 případů náhle vzniklé dušnosti, kde je většinou příčinou onemocnění koronárních tepen a několik případů bylo způsobeno plicní embolií,” uvedla dále Anna Krempová s tím, že oproti stejnému období v loňském roce se jedná o přibližně třetinový nárůst.

Velké výkyvy počasí pak přidělávají starosti i lidem bez chronických onemocnění. „V posledních dnech pociťuji bolest hlavy a mám dost ucpané dýchací cesty. Snažím se alespoň nechodit ven tak brzy ráno, kdy je teplota opravdu hodně nízká,” řekl Josef Novák z Rychnova nad Kněžnou.

Obrany proti rozmarům počasí opravdu mnoho není. Odborníci tak alespoň radí vyhýbat se místům, kde zvýšeně hrozí nákaza onemocnění dýchacích cest. Prevencí je dostatečný pohyb na čerstvém vzduchu a přísun vitamínů.

Počty ošetřených

Za období od začátku října do začátku listopadu bylo v Královéhradeckém kraji zaznamenáno:

• 565 výjezdů záchranářů k případům dušnosti
• z toho bylo 119 pacientů s astmatem
• dále 102 z celkového počtu byli lidé se srdečním onemocněním
• 47 výjezdů bylo k případům nachlazení, k nimž záchranná služba běžně nevyjíždí. Z tohoto počtu se jednalo o 35 malých dětí